Informacje

 • Płynie do nas gorąco ze wszystkich stron

  23-07-2018 09:37

  Powrót upałów do Polski

  Upały w Polsce Foto: Shutterstock, TVN Meteo | Video: TVN Meteo

  Do Polski napływa gorące powietrze z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Czeka nas fala upałów. - Szykuje się bardzo gorący czas w Europie i to bez względu na jej część i region - opowiadał prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  - Szykuje się fala upałów na koniec lipca i początek sierpnia. Nie będzie to chwilowy upał - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski. Dodał, że to może być kilkanaście dni z gorącą i bardzo gorącą pogodą.

  Żar z nieba

  - Teraz w Europie będą rządzić, w naszej części kontynentu, dwa układy ciśnienia. Jeden będzie na północnym zachodzie Europy, to jest niż, który przychodzi z dalekiej północy. Ale wcale nie przynosi do nas zimnego powietrza. Ten niż będzie współgrać z wyżem, który nietypowo o tej porze roku od wielu dni jest i będzie nadal tutaj albo nad zachodnią Rosją, albo nad Skandynawią, a czasami nad Finlandią - tłumaczył prezenter. Dodał, że takie położenie dwóch ośrodków ciśnienia spowoduje bardzo intensywny napływ ciepłego powietrza do Europy Środkowej i Północnej.

  - Ciepło będzie płynąć z południowego wschodu, nawet Bliskiego Wschodu i z dalekiego południa Europy. Będzie też płynąć z innego kierunku - z południowego zachodu, czyli z Afryki. Nastąpi takie sprzężenie okoliczności, że będziemy dostawać my, Europa Środkowa, ale także północna część kontynentu, ciepło ze wszystkich możliwych kierunków - powiedział Wasilewski.

  Gorące powietrze, zaznaczone na poniższej mapie czerwonymi strzałkami, napływać będzie do naszego kraju ze wschodu, południowego wschodu, a także z Afryki.

  Upał w Skandynawii i Arktyce

  - Zaznaczyłem te strzałki celowo, dalej na północ, do Skandynawii, bo jest ponowne, kolejne ostrzeżenie dla Skandynawii i nawet dla Arktyki. Temperatura będzie dużo wyższa od średniej wieloletniej. I to może być tak, że znowu będzie tutaj ponad 30 stopni, tak jak było ostatnio - mówił prezenter.

  Wasilewski powiedział, że 30 stopni na północy kontynentu będzie się utrzymywać przez najbliższe siedem, osiem dni. Napływ tego gorącego powietrza z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu jest możliwy ze względu na układ ciśnienia i cyrkulację powietrza, jakie obecnie są w Europie.

  W niżu na półkuli północnej powietrze porusza się odwrotnie niż wskazówki zegara, natomiast w wyżu - zgodnie. - Jak wyobrazimy sobie, że te wiry kręcą się w taki sposób, czyli niż w lewo, wyż w prawo, to w ten sposób zagarniają to bardzo ciepłe, gorące powietrze ze wszystkich możliwych południowych kierunków. I z tego układu ciśnienia wynika dla nas taka prognoza - mówił prezenter.

  Niemieccy meteorolodzy również ostrzegają przed falą upałów. Prognozują dwa tygodnie z temperaturą przekraczającej 30 stopni, sięgającą czasami 35 st. C.

  Upalne dni w całej Polsce

  Według modelu GFS w najbliższą sobotę na zachodzie kraju temperatura wyniesie 33 stopni Celsjusza (patrz mapa). Termometry pokażą 30 st. C na południu, w Warszawie i na Suwalszczyźnie. Nad Morzem Bałtyckim zobaczymy 29 st. C. - Ten upał rozleje się absolutnie na całą Polskę - komentował Wasilewski.

  Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @anonim bingo
  Dlatego popadamy ze skrajności w skrajność. Od suszy, po ulewy i powodzie. A wszystko to przez nieracjonalną gospodarkę wodną.
  ~Nick /2018-07-24 11:39
 • Anonim
  Chyba cała Europa teraz stoi w upale. Pożary w Szwecji, Rosji oraz anomalna temperatura. W Londynie nie padało podobno od maja w UK jest bardzo gorąco. Myślę że to skutki ocieplenia się klimatu. Z drugiej strony mocne ulewy dały znać o sobie w Polsce. Dlatego Polska musi zacząć budować duże zbiorniki wody które w czasie suszy byłyby zasobami wody bo wody faktycznie mamy bardzo mało w Polsce mówię tu o poziomie gruntowym, oraz w czasie ulew można by było nadmiar wody w rzekach sprowadzać tam.
  ~anonim /2018-07-23 18:04
 • pogoda
  a pozniej pozrywane dachy i inne nieszczescia tak panie Wasilewski o tym pan zapomnial powiedziec jak zwykle
  ~blue /2018-07-23 11:17
 • To biorę urlop
  I nie wychodzę przez ten czas z lodówki...
  ~heblu /2018-07-23 10:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....