Informacje
 • Po dużym ociepleniu szybko się ochłodzi.
  A co później?

  09-03-2020 09:18 Tomasz Wasilewski rysuje pogodę w Europie
  Pogoda w najbliższych dniach Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  Do Polski zbliża się duże ocieplenie. W czwartek temperatura może wzrosnąć nawet do 18 stopni Celsjusza. Jak powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, "jak to w marcu bywa, to ocieplenie będzie krótkotrwałe". A co przyniesie marzec w dłuższej perspektywie?

  Na zachodzie kraju znajduje się obecnie  front atmosferyczny. W związku z nim występują i będą występowały tam opady deszczu. Jak powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, to front mało aktywny i chłodny, jednak powietrze za nim płynące nie jest zimne.

  - Ten front w porównaniu z tym, co dzieje się na zachodzie, nad Atlantykiem, jest mało istotny, bo na zachód od Irlandii mamy niż, który będzie przyczyną dużego ocieplenia. W tym niżu już w tej chwili jest bardzo ciepłe powietrze. (...) Ono na razie znajduje się nad oceanem, ale w następnych dniach będzie przedzierać się do Europy środkowej - wyjaśniał prezenter.

  Już w środę odczujemy duże ocieplenie, a w czwartek na południu kraju termometry mogą wskazywać nawet 18 st. C.

  - To będzie silny strumień ciepłego powietrza. Jak to w marcu bywa, to ocieplenie będzie krótkotrwałe, dwudniowe, a później znów się ochłodzi - zaznaczył prezenter.

  Co dalej w marcu?

  Wyliczenia superkomputerów Amerykańskiej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) wskazują, że tegoroczny marzec w znacznej większości Europy przyniesie wysokie wartości na termometrach.

  - Brązowy kolor u naszych sąsiadów, na Białorusi, Ukrainie, ale też w Rosji oznacza odchylenie aż o plus cztery stopnie od średniej wieloletniej temperatury. Po bardzo ciepłej zimie na wschodzie kontynentu, również marzec będzie tu nietypowo ciepły - powiedział Wasilewski.

  W ciągu tego miesiąca temperatura w normie, czyli zgodna ze średnią wieloletnią, będzie tylko na północy, w Szkocji i w Irlandii. Marzec chłodniejszy od przeciętnego zapowiada się tylko na Islandii. Temperatura będzie tam o 1-2 stopnie niższa od przeciętnej.

  - U nas widać kolor czerwony, to jest odchylenie o dwa-trzy stopnie powyżej średniej, też odchylenie na plus, co może świadczyć o tym, jeżeli ta prognoza się sprawdzi, że cały marzec w Polsce będzie cieplejszy od przeciętnego - mówił prezenter. - Mimo ochłodzenia, które wpadnie zaraz po dużym ociepleniu, to ma być cieplejszy od przeciętnego - podkreślił.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...