Informacje

 • Po letnich dniach idzie ochłodzenie.
  Przed nami nawet -5 stopni

  07-05-2017 09:56

  Do Polski zacznie wpływać zimne powietrze

  Przed nami majowe przymrozki

  Foto: Flickr (CC BY 2.0)/Johan Neven; film: TVN24

  Po bardzo ciepłej sobocie, która jednak zmieniła się w burzową i deszczową, spodziewamy się dużego ochłodzenia. Przed nami przymrozki, a nawet mrozy. W nocy z wtorku na środę termometry wskażą nawet -5 stopni.

  W sobotę w Warszawie było 25 stopni, na wschodzie Polski nieco więcej, bo nawet 26 stopni.

  - To zasługa ciepłego powietrza, które napłynęło do nas z południa. Pogoda od dzisiaj będzie się jednak zmieniać -tłumaczy Maja Popielarska, prezenterka TVN Meteo.

  Dysproporcja pomiędzy krańcowymi miastami Polski na razie nie jest bardzo odczuwalna. - Na północy 7 stopni w Trójmieście, w Rzeszowie do 13 stopni - dodaje.

  Niedziela będzie deszczowa, miejscami wystąpią burze z porywistym wiatrem.

  - Do zachodniej Polski zacznie wpływać zimne powietrze. W tej chwili płynie polarno-morskie i jest ono łagodniejsze niż to na wschodzie Polski - informuje Maja Popielarska. W ciągu dnia różnica temperatur będzie jednak znacząca. Na wybrzeżu termometry wskażą od 8 stopni, tymczasem w Rzeszowie będzie to nawet do 20 stopni. Na północy, w Wielkopolsce oraz na wschodzie kraju będzie pochmurno z opadami deszczu.

  We wtorek spadnie deszcz ze śniegiem

  Zbliża się okres nazywany potocznie okresem trzech ogrodników oraz zimną Zośką.

  - Gdy ludzie mówią o zimnych ogrodnikach, często mają na myśli napływy powietrza zaczynające się jeszcze nad Oceanem Arktycznym i obszarami nad którymi zalega lód - mówi Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  - Chłodniejszy okres w maju przyjdzie trochę wcześniej. Nadchodzą cztery najchłodniejsze dni od poniedziałku do czwartku. Wtorek będzie najzimniejszy. Na wschodzie kraju mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem - tłumaczy Maja Popielarska.

  We wtorkową noc temperatura spadnie

  Najzimniej będzie w nocy z wtorku na środę, termometry pokażą nawet -5 stopni. - To nie jest przymrozek, tylko jest już mróz, bo to jest na wysokości dwóch metrów, czyli przy gruncie będzie coraz zimniej. Właściciele ogrodów szykować muszą okrycia dla wrażliwszych roślin - ostrzega Popielarska.

  W najbliższym czasie należy wstrzymać się z sadzeniem i zadbać o okrywanie roślin, z powodu niesprzyjającej pogody.

  Co wpływa na anomalie pogodowe?

  W ubiegłym roku Francuzi odczuli skutki mrozów. W samej Szampanii zbiory były mniejsze o 20 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

  Według Mai Popielarskiej duży wpływ na pogodę może mieć zjawisko El Ninio, które szczególnie dało o sobie znać w Ameryce Południowej. Powstały osuwiska i intensywne ulewy w Peru.

  - Ziemia jest naczyniem połączonym. Jeżeli coś się dzieje na drugiej półkuli to przekłada się to na pogodę w Europie - dodaje.

  Według fizyka atmosfery prof. Szymona Malinowskiego - deszczowa pogoda nie oznacza, że w atmosferze dzieje się coś nadzwyczajnego. O tej porze mamy dużą zmienność warunków.

  - Opady są wynikiem spotkania się nad Polską dwóch mas powietrza. Jedna z nich jest sucha, druga z kolei zawiera bardzo dużo wody i napłynęła do nas już jakiś czas temu. Dodatkowo znajduje się ona na froncie - czyli na granicy dwóch mas powietrza o różnej temperaturze. Na tej granicy z kolei łatwo dochodzi do kondensacji pary wodnej - tłumaczy.

  - Wilgotne powietrze nad Polskę przyniósł bardzo długi pas powietrza, który sięgał niskich szerokości geograficznych na Atlantyku. To jego siła ma największy wpływ na polską pogodę w maju. Teraz jest on średnio silny - mówi profesor Malinowski.

  Zobacz całą rozmowę z Mają Popielarską:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • I co z tego
  I co z tego. To nie koniec świata.
  NSZ42 /2017-05-07 18:11
 • Ja przepowiem że...
  Czerwiec, Lipiec i Sierpień będą takie same jak Maj.
  Monarchista /2017-05-07 18:01
 • pogoda
  zmien kraj i pogode
  ~gosc /2017-05-07 15:27
 • po letnich dniach...idzie ochlodzenie
  to były letnie dni????....
  ~Tomek /2017-05-07 14:00
 • w tym kraju nie ma co planowac jakiegokolwiek urlopu
  nie dosc, ze drogo to jeszcze ta pogoda... zostaje Egipt i Tajlandia
  ~korpo szczurek /2017-05-07 13:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...