Informacje
 • Pogoda na 16 dni: zrobi się gorąco, potem wielkie ochłodzenie. Święta "umiarkowane"

  06-04-2014 16:53 Autorska prognoza długoterminowa Tomasza Wasilewskiego

  Pogoda na 16 dni: aura będzie zmienna

  TVN Meteo

  Robi się gorąco...

  ...ale nie od temperatury za oknem, tylko na samą myśl o tym, że ta prognoza mogłaby się nie sprawdzić. Mamy w niej przecież już Święta Wielkanocne i na dobrej pogodzie w tym czasie prawie wszystkim zależy.

  Do świąt zaraz dojdziemy, a wcześniej o tym, co czeka nas w najbliższym czasie. Otóż moim zdaniem będzie okazja założyć krótki rękaw i to już w ten poniedziałek i we wtorek. Przewiduję, że na krótko na początku tygodnia temperatura może wzrosnąć nawet do 24 stopni!

  Po dwóch bardzo ciepłych dniach przyjdzie gwałtowne ochłodzenie i w środę przyda się wiosenna kurtka. Zimne powietrze z północy z dnia na dzień obniży temperaturę w Polsce nawet o 10 stopni. Na mapach poniżej dobrze widać skalę tego ochłodzenia, które przyjdzie w połowie tygodnia.

  Ochłodzenie, o którym mowa, nastąpi po przejściu zimnego frontu. Z powodu dużej różnicy temperatury między masami powietrza dojdzie wtedy do powstawania chmur burzowych nad Polską. Istnieje więc duże ryzyko, że w ten wtorek w wielu miejscach wystąpią burze z porywistym wiatrem i silniejszym deszczem. Myślę, że nie da się wykluczyć gradu. A gdzie takie zjawiska są najbardziej prawdopodobne? Proszę zerknąć na mapę.

  W następnych dniach typowa, kwietniowa zmienność pogody sprawi, że po ochłodzeniu przyjdzie ocieplenie i odwrotnie. Będą więc takie dni jak 11 kwietnia, kiedy to przewiduję aż 20 stopni, ale również takie, jak 18 kwietnia, kiedy to będzie tylko od 9 do 14 stopni.

  Zresztą cała ta dzisiejsza prognoza temperatury wygląda trochę tak jak zapamiętany z lekcji matematyki wykres funkcji sinus, czyli na przemian wznosi się i opada.

  I tak, wznosząc się i opadając, zbliżamy się do momentu najbardziej wrażliwego, czyli do świąt. Wygląda na to, że będą one umiarkowane, to znaczy na pewno nie bardzo ciepłe, ale też nie "zimowe". Maksymalna temperatura w tym czasie wyniesie od 8 do 16 stopni i częściej będzie deszczowo niż pogodnie.

  Następna prognoza 16-dniowa w niedzielę 13 kwietnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :)
  A ja poproszę o założenie błękitnych bokserek w słoneczka!
  Swoją drogą składam bardzo wielkie GRATULACJE :))))))))))
  ~xxxxx /2014-04-13 10:19
 • pogoda
  Kwiecień plecień co przeplata 27 dni zimy a 3 dni lata , a za kilka miesięcy znów przyjdzie utęskniona zima która się będzie wlokła, wlokła , wlokła aż do maja i króciutka przerwa i można szusować.
  ~jaj /2014-04-10 09:29
 • ; )
  Skoro się sprawdza, to ja dzisiaj założę błękitny krawat. Tylko krawat. O 21.00.
  Monika_Szulak /2014-04-09 13:14
 • Podlasie
  Panie Tomku! Proszę przekazać Panu Tomaszowi Zubilewiczowi (geografowi) i innym prezenterom pogody, żeby wskazując na mapie Suwałki czy Białystok nie mówili że to na Podlasiu. Suwalszczyzna to Suwalszczyzna, Białostocczyzna to Białostocczyzna a Podlasie to Podlasie. Województwo Podlaskie to nie to samo co Podlasie. Zmiana nazwy Wysoczyzna Białostocka na Nizina Północnopodlaska nie zmienia Białostocczyzny w Podlasie. Zobaczcie Państwo na mapie gdzie: Radzyń Podlaski, Komarówka Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Janów Podlaski, Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski a także Kock, Siedlce czy Hajnówka to jest Podlasie. Te dwuczłonowe nazwy miejscowości chyba mają jakieś umocowanie w regionie. Oczekuję od prezenterów określeń prawdziwych, że np. temperatura na Suwlszczyźnie jest taka, na Białostocczyźnie jest tyle i tyle a na Podlasiu wynosi tyle. Skoro Wielkopolska może być w Wielkopolsce, Pomorze na Pomorzu, to niech Podlasie będzie tam gdzie jest od zawsze, a Białostocczyzna na Białostocczyźnie. Pozdrawiam
  ~Stefan /2014-04-08 10:34
 • trele morele...
  pogoda Pana Wasilewskiego sprawdza się tak samo jak wróżenie z fusów... czyli nijak...
  ~karolinaR /2014-04-06 19:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...