Informacje
 • Pogoda na 5 dni: wrócą burze. Jaka pogoda będzie w weekend?

  30-06-2020 14:44 Zobacz, co szykuje dla nas pogoda
  Prognozowana temperatura w najbliższych dniach (Ventusky.com) Foto: Shutterstock, ventusky.com | Video: Ventusky.com

  Najbliższe dni przyniosą kolejne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W niektórych regionach na chwilę powróci także upał. Pogoda w weekend powinna być już spokojna.

  W ciągu najbliższej doby wpływ pogodnego wyżu znad południowej Europy osłabnie i Polska znajdzie się w zasięgu układów niżowych znad Skandynawii. Od zachodu wkroczy deszczowy, ciepły front atmosferyczny, za którym z południa zacznie napływać ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, znad Morza Śródziemnego. Tylko północ kraju pozostanie jeszcze w chłodniejszej masie powietrza polarnego.

  Nadejście frontu i napływ ciepłej, wilgotnej masy powietrza pogorszy warunki biometeorologiczne.

  W środę na niebie pojawi się umiarkowane zachmurzenie, od zachodu wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu o sumie do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Na zachodzie i w centrum możliwe są burze z opadami do 40 l/mkw. Zagrzmi także na Podkarpaciu, może też przelotnie popadać. Opady nie wystąpią jedynie na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Termometry pokażą maksymalnie od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, przez 26 st. C w centrum, do 29 st. C w Małopolsce. Powieje południowo-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. Okresami będzie dość silny, a w burzach rozpędzać się może do 70-90 kilometrów na godzinę.

  A co w kolejnych dniach?

  Wir niżowy znad północnej Europy zaciągać będzie jeszcze w czwartek bardzo ciepłe masy powietrza z południa, w których tworzyć się będą kolejne burzowe fronty z gwałtownymi zjawiskami, a temperatura wzrośnie na południowym wschodzie do 30 st. Celsjusza. Jednak od zachodu wkroczy chłodny front pchany przez masy powietrza polarnego, znad północnego Atlantyku. Przepychanka między ciepłem i chłodem w piątek przyniesie opady deszczu i spadek temperatury poniżej 25 st. C.

  Czwartkowe niebo będzie pokryte umiarkowanym i dużym zachmurzeniem kłębiastym. Wystąpią też przelotne opady deszczu do 10-50 l/mkw. oraz burze z gradem, szczególnie gwałtowne na wschodzie i południu kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 st. C na Pomorzu, przez 27 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na Podkarpaciu. Południowo-zachodni i zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, podczas burz może osiągać do 80-100 km/h.

  W piątek prognozuje się umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste, opady deszczu o sumie do 10-30 l/mkw., a na południu także burze. Temperatura maksymalna sięgnie od 20 st. C na Podlasiu, przez 22 st. C w centrum kraju, do 24 st. C na Podkarpaciu. Słaby i umiarkowany wiatr z północnego zachodu może  okresami przybierać na sile, a w burzach wiać z prędkością do 80 km/h.

  Pogoda w weekend

   

  W sobotę od zachodu rozwinie się klin wyżowy sięgający Polski, związany z pogodnym Wyżem Azorskim. Z zachodu popłynie ciepłe, łagodne powietrze polarne.

  Sobota przyniesie duże zachmurzenie z rozpogodzeniami. Na Podlasiu możliwe słabe opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 21 st. C na Podlasiu, przez 23 st. C w centrum kraju, do 25 st. C na Śląsku. Z zachodu i północnego zachodu powieje słaby i umiarkowany wiatr.

  Niedziela upłynie pod znakiem małego i umiarkowanego zachmurzenia kłębiastego. Na północy i w centrum kraju okresami chmur może być więcej, a z nich może spaść do 5 l/mkw. deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 st. C na Podlasiu, przez 24 st. C w centrum kraju, do 25 st. C na Śląsku. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...