Informacje
 • Pogoda na październik. Prognoza długoterminowa IMGW

  10-09-2020 14:38 Zobacz co szykuje dla nas pogoda
  Kolory jesieni Foto: Shutterstock/IMGW | Video: Lasy Państwowe

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali wstępne prognozy temperatury i opadów na październik. Jak wynika z ich modeli, nadchodzący miesiąc może być wyjątkowo ciepły i ubogi w deszcz.

  Jak poinformowali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, modele IMGW-Reg i CFS zgodnie wskazują, że nadchodzący październik w niektórych miastach w Polsce będzie wyjątkowy pod względem temperatury.

  Specjaliści podkreślili, że pierwszy z modeli wykazał, że w rejonach miejscowości takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin, Białystok i Olsztyn październik "będzie charakteryzować się średnimi temperaturami w klasie powyżej normy lub w górnej granicy normy".

  Drugi z modeli wykazał, że podobny trend może dotyczyć także Katowic, Gdańska i Suwałk.

  Średnia temperatura w kraju według IMGW

  Synoptycy, bazując na modelu IMGW-Bayes, prognozują także, że średnia temperatura dla całego kraju będzie na ogół w normie. Wartości powyżej normy pojawić się mogą w województwie pomorskim, w rejonie Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego, a także na granicy województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

  Średnia temperatura poniżej normy może miejscami pojawić się w województwach mazowieckim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

  Co z opadami?

  W przypadku opadów model IMGW-Bayes wykazał, że na przeważającym obszarze Polski liczba deszczowych dni będzie poniżej normy. Największe prawdopodobieństwo tej prognozy dotyczy regionów w pasie Olsztyn - Bydgoszcz - Toruń - Poznań - Wrocław - Opole, a także w pasie Warszawa - Lublin - Rzeszów - Kraków - Zakopane.

  Z kolei suma deszczowych dni powyżej normy może wystąpić w pasie od Łodzi do Katowic oraz w rejonach Gorzowa Wielkopolskiego, Białegostoku, w górach (w szczególności w Bieszczadach) oraz nad morzem (na Wybrzeżach Koszalińskim i Słowińskim).

  Gdzie będzie najbardziej padać?

  Prognozy dotyczące sumy opadów są bardzo zróżnicowane, zarówno w przypadku modelu IMGW-Reg, jak i IMGW-Bayes. Pierwszy model podaje, że opady poniżej normy przewidywane są w w rejonie Gdańska, Białegostoku, Koszalina i Suwałk, natomiast sumy powyżej normy w rejonie Krakowa, Łodzi, Lublina, Torunia i Zakopanego.

  Model IMGW-Bayes wskazuje, że opady poniżej normy będą dotyczyć głównie regionów w pasie Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra - Legnica oraz w pasie Gdańsk - Bydgoszcz - Toruń - Kalisz, a także miejscami w województwie mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

  Z kolei najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia miesięcznej sumy opadów powyżej normy prognozuje się w rejonie: Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Rzeszowa, Kielc i Suwałk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...