Informacje

 • Polska na trasie mroźnego powietrza

  21-11-2018 08:26

  Pogodowe zawiłości tłumaczył Tomasz Wasilewski

  Wyż, niż i wszystko jasne Foto: Shutterstock, tvnmeteo.pl | Video: TVN24

  Wyż sprowadza do Europy mroźne powietrze z północy. Chłód na swojej drodze ma między innymi Polskę. To dlatego w wielu regionach temperatura w naszym kraju nie przekracza zera stopni.

  W środowy poranek na Półwyspie Helskim minimalna temperatura wyniosła dwa stopnie Celsjusza. W tym czasie na wschodzie Polski termometry pokazały nawet -3 stopnie.

  - Jesteśmy w zakresie od -3 do +2 stopni podczas tego poranka. Wyrównana temperatura jest teraz o świcie i wyrównana będzie też w ciągu dnia - od zera do trzech stopni - tłumaczył w programie "Wstajesz i wiesz" na TVN24 prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Płynie mroźne powietrze

  Co jednak odpowiada za taką pogodę w Polsce?

  - Mamy nad Skandynawią wyż. Znajduje się nad środkową Skandynawią, Norwegią i Szwecją - odpowiedział Wasilewski. To właśnie ten wyż, nazwany Konstantynem, po swojej wschodniej i południowej stronie sprowadza do Europy Środkowej zimne, mroźne powietrze. - Ale nie tylko, bo także dalej na zachód. Ono sobie płynie okrężną drogą, między innymi przez Polskę, aż do Francji - tłumaczył.

  Zimno nie tylko w Polsce

  Warty podkreślenia jest fakt, że to zimne powietrze dotarło aż na zachód Francji. Na francuskim wybrzeżu Atlantyku odnotowano -3 stopnie Celsjusza, na południe od Paryża -6 stopni.

  - To jest niska temperatura, jak na Francję, ale ta ujemna temperatura jest też po drodze tego chłodnego powietrza w wielu innych krajach, między innymi w Polsce - opowiadał.

  Jeszcze zimniej jest na północy kontynentu. Czyli tam, gdzie jest centrum tego mroźnego i pogodnego wyżu. W Szwecji termometry pokazały nawet -15, -16 stopni Celsjusza.

  - Płynie do nas stamtąd to zimne powietrze - podkreślił Wasilewski.

  Mokry niż

  Nie jest to jednak jedyny układ baryczny, który wpływa na pogodę w Polsce.

  - Jednocześnie nad Morzem Czarnym i Bałkanami znajduje się niż, a jak niż, to wilgotne powietrze - mówił na antenie TVN24 Wasilewski.

  Na poniższym rysunku widać rozległą strefę opadów wokół zaznaczonego czerwonym kolorem niżu, który otrzymał imię Dschuna. W tym rejonie pada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg.

  - Częściowo daje o sobie znać także w południowo-wschodniej i południowej Polsce - zakończył Wasilewski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...