Informacje
 • Południe kraju z alarmami hydrologicznymi

  28-06-2020 17:22 Sprawdź, gdzie jest niebezpiecznie
  Pogoda na noc 13/14.07 Foto: PAP/Darek Delmanowicz | Video: tvnmeteo.pl

  W wielu regionach Polski wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami stany wody będą utrzymywać się powyżej stanów alarmowych i ostrzegawczych.

  Trzeci stopień ostrzeżeń hydrologicznych został wydany dla województwa dolnośląskiego w zlewni Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru oraz woj. mazowieckiego w zlewni Wisły od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek.

  W pierwej ze zlewni w związku z przemieszczaniem się wód opadowych, na Odrze środkowej, od Cigacic będzie utrzymywała się tendencja rosnąca stanów wody. W Cigacicach i Nietkowie stany wody będą utrzymywały się powyżej stanów alarmowych, w Połęcku natomiast powyżej stanu ostrzegawczego.

  Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika Włocławek wystąpią dalsze wzrosty stanu wody. Na stacjach wodowskazowych Wyszogród i Kępa Polska przewiduje się przekroczenie stanów alarmowych.

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  W zlewniach położonych na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego wydano drugi stopień alarmów.

  Spodziewane są tam wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich oraz w tej strefie. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych a punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu stanów alarmowych.

  Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

  Alarmy hydrologiczne najniższego stopnia obowiązują na przeważającym obszarze województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Oprócz tego niebezpiecznie będzie w okolicach niektórych zlewni w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i świętokrzyskim.

  Synoptycy informują, że w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?

  Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

  Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...