Informacje

 • Potężna ilość wody w dwie godziny. Powodzie w Grecji

  28-06-2018 08:00

  Woda porywała samochody

  Nawałnica spowodowała powódź błyskawiczną w greckiej Mandrze Foto: ENEX | Video: ENEX

  Na terenie kontynentalnej Grecji doszło we wtorek do załamania pogody. W niektórych regionach spadło 80 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni zaledwie w godzinę, co doprowadziło do powodzi. Woda zalewała domy. Po ulicach spływały rwące potoki, porywające samochody.

  Najmocniej ucierpiała miejscowość Mandra w Attyce Zachodniej. Woda zamieniła tamtejsze ulice w rwące potoki, które porywały samochody i pojemniki na śmieci. W mieście i okolicach strażacy byli wzywani do interwencji ponad 160 razy. W listopadzie 2017 roku, właśnie z powodu powodzi, w regionie zginęło 20 osób.

  Zalana Magnezja

  Mocno padało też w Magnezji leżącej w środkowej Grecji. Według informacji pochodzących z bazy European Severe Weather, we wtorek rano w mieście Makrinitsa w godzinę spadło 80 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.

  W Kerasii zaś suma dwugodzinnych opadów doszła do 120 l/mkw. Woda zniszczyła wiele domów i samochodów. Dwie osoby zostały tam ranne. W mieście Volos konieczna była ewakuacja kilku osób oraz koni.

  Zalane domy i zniszczone drogi

  W Kanalii, wiosce położonej w Tesalii, strumienie opuściły koryta, przez co zalało około 30 domów. Drogi także znalazły się pod wodą. 40 strażaków wypompowywało wodę z piwnic i ruszało na ratunek uwięzionym we własnych pojazdach kierowcom.

  W Larisie leżącej na Nizinie Tesalskiej intensywne opady także dały się we znaki. Zastępca burmistrza Vassilis Letsios opowiadał mediom o tym, że zniszczone zostały nadbrzeżne drogi, a miasto wkłada duży wysiłek w to, by ograniczyć skutki powodzi.

  Na dwie godziny zamknięto odcinek autostrady łączącej Ateny z Koryntem. Lokalne podtopienia odnotowano również na popularnym wśród turystów Półwyspie Chalcydyckim na północy kraju.

   


   

   


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...