Informacje
 • Prognoza na 16 dni: mroźny początek grudnia, a potem chwilowe ocieplenie

  30-11-2014 14:37 Długoterminowa autorska prognoza Tomasza Wasilewskiego

  Na początku grudnia ściśnie mróz

  Fot. TVN Meteo / Shutterstock / Film: TVN Meteo

  W czasie ostatniego weekendu listopada mroźna pogoda wyraźnie się umocniła – w niedzielę rano w Białymstoku było -14 stopni, a przy gruncie -17. To zimne powietrze napłynęło do Polski ze wschodu kontynentu, gdzie swoje centrum ma mroźny wyż.

  Wszyscy poczuliśmy rosyjskie zimno, bo wspomniany wyż blokuje napływanie do nas łagodnego, atlantyckiego powietrza z zachodu. Jak widać na mapie ten wschodni ziąb objął całą Europę Wschodnią, część Europy Środkowej i dotarł aż nad Morze Czarne.

  Z kolei niż znajdujący się nad Morzem Śródziemnym, sprowadza bardzo ciepłe – jak na tę porę roku – powietrze z Afryki na Sycylię. I na tej włoskiej wyspie temperatura w weekend osiągała prawie 30 stopni! Podobna sytuacja meteorologiczna nad kontynentem będzie również na początku tygodnia.

  Z takiego położenia wyżu wynika dla nas mroźna prognoza na początek tygodnia – w dzień będzie do -5, -6 stopni, natomiast nocami do ok. -10. Mróz złagodnieje w połowie tygodnia, bo rosyjski wyż osłabnie i dzięki temu do naszej części Europy napłynie cieplejsze powietrze z zachodu.

  Za tydzień może być nawet do +5 stopni. To ocieplenie skończy się - prawdopodobnie – po 10 grudnia, kiedy to do władzy ponownie dojdzie mroźny wyż. Wtedy w dzień może być -7, -8 stopni, a nocami ok. -15. Jeżeli te przewidywania się sprawdzą, to może być tak, że na tydzień przed świętami będziemy mieć mroźną zimę.

  Na koniec kilka słów samokrytyki. Poprzednia 16-dniowa prognoza nie zakładała tak mroźnej pogody, jaką dziś mamy za oknami. Wynika to z tego, że nie doceniłem siły rosyjskiego wyżu, który nie osłabł jak oczekiwałem, a umocnił się. To spowodowało ochłodzenie i tym samym błąd prognozy.

  Następna prognoza 16-dniowa (dopiero) 14 grudnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wróżenie z fusów
  Zgaduj zgadula to Ala czy Ula? Taką prognozę to i ja sam potrafie przewidzieć. Cofnie się albo się nie cofnie.To wszystko to jest wróżenie z fusów bo masy powietrza zmieniazją się co chwilę.
  ~lolus /2014-12-01 09:47
 • m
  Mroźna aura skuwa lodem taflę jeziora niczym władcza kochanka nadgarstki mężczyzny zimną lśniącą stalą kajdanek ;)
  Monika_Szulak /2014-11-30 21:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...