Informacje

 • Prognoza na 16 dni:
  ocieplenie przed nową falą zimna

  03-12-2017 15:11

  Prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego

  Prognoza pogody na nadchodzące dni

  Visualhunt (CC BY-SA 1.0), TVN Meteo

  Po chłodnym początku grudnia czeka nas przejściowe ocieplenie.

  Cieplejsze powietrze wkrótce napłynie do nas z zachodu zastępując jeszcze obecny nad Polską chłód. On z kolei zostanie zepchnięty na wschód Europy. Tę zmianę będziemy zawdzięczać m.in. wyżowi, który w poniedziałek ulokuje się nad Morzem Celtyckim (na południe od Irlandii), a w następnie przesunie się nad Francję. Takie położenie wyżu i pola ciśnienia wokół niego sprawi, że od Atlantyku w naszą stronę zacznie się „transport” ciepłych mas powietrza (patrz mapa).

  W najbliższych dniach możemy spodziewać się stopniowego wzrostu temperatury – w połowie tygodnia na zachodzie, gdzie ma być najcieplej,  będzie 6, 7 stopni. Ta dość ciepła, jak na grudzień, pogoda potrwa do soboty. Później, to znaczy od 10 grudnia z północy zacznie napływać arktyczne powietrze i następnym tygodniu w wielu regionach nie tylko w nocy, ale także w dzień może utrzymywać się lekki mróz do -2, -3 stopni.  Dodatnia temperatura będzie wtedy tylko na Wybrzeżu i na zachodzie kraju. To ochłodzenie utrzyma się przez tydzień, a następnie czeka nas niewielkie ocieplenie do 4 stopni.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Klimat Polski w odniesieniu do komentarza T1000
  Zgadzam się z moim predmówcą T1000 o fatalnym położeniu geograficznym Polski.O wiele łatwiej prognozować pogodę dla Europy zach.,czy wsch.,niż środkowej.Jest to na pewno dużym utrudnieniem dla naszych synoptyków z powodu ścierających się często różnych mas powietrza nad Europą środkowo-wsch. Przemieszczające się znad Atlantyku na wschód niże baryczne wraz z frontami docierają do tych innych mas powietrza,napotykając opór,zwalniają i mogą zalegać tam przez dłuższy okres.W tym samym czasie na zachodzie Europy przeważnie mamy wyż,który klinem sięga nad zach.Polske i tam będzie w miarę słonecznie a na wschodzie deszczowo.Tak samo jest z niżami znad Europy południowej,które zamiast na wschód przemieszczają się na północ lub północny wschód wzdłuż linii różnych mas powietrza przez południową, centralną i wschodnią Polskę dając tam obfite opady i inne zjawiska w zależności od pory roku.Cała wilgoć od dłuższego czasu skupia się właśnie nad Europą środkowo-wsch.,dlatego mamy tam więcej deszczu.Moim zdaniem winowajcą za tę sytuację jest blokada wschodnia,zwiazana z silnym wyżem w głębi Rosji,który hamuje i uniemożliwia niżom swobodne przemieszczanie się w kierunku Uralu.Widać to dokładnie na mapach ukladów barycznych Europy,gdzie niże atlantyckie docierają tylko do Skandynawii i tam pozostają przez dłuższy czas,a ruch powietrza nad prawie calą Europą jest odwrotny do ruchu wskazówek zegara. Moim zdaniem,kto marzy o zimie z prawdziwego zdarzenia,to ten 'zegar' musi wrócić do prawidłowego działania.
  ~Lech /2017-12-05 02:43
 • Fala
  I gdzie ta fala zimna???????
  ~Zimnoch /2017-12-04 13:49
 • Fatalny polski klimat
  Niestety, mieszkamy w kraju, w którym chyba najtrudniej przygotować prognozę. Wiele czynników jest tak zmiennych z powodu jej położenia geograficznego, że nie ma sensu prognozować dalej niż na 24h. Inna sprawa, że w 2017 r. pogoda była w większości kraju po prostu paskudna przez cały rok. Okropnie mokro jest w środkowej i wschodniej Polsce co najmniej od czerwca... I to pomimo, że przeważa cyrkulacja zachodnia związana z przesuwaniem się niżów barycznych znad O. Atlantyckiego na wschód. Czyli więcej wilgoci powinno być od zachodu kraju, a w drugim półroczu to właśnie wschód dostał bardzo dużo deszczu, a zachód dużo mniej.
  ~T1000 /2017-12-04 12:35
 • Ale mi to mróz....
  -3 stopnie.... he he.... już się boję. Gdzie te czasy z -40.
  garou /2017-12-04 06:30
 • Przepychanka zimy z jesienią
  W tej chwili,gdy piszę ten komentarz w mojej miejscowości (kujawsko-pomorskie) pada śnieg przy temp.-1 st.C.Jutro z tego zrobi się plucha.Taki pożytek z tego śniegu. Pogoda nie może się zdecydować,który kierunek ma obrać.Szkoda,że ta nowa fala zimna prognozowana na drugą dekadę grudnia nie doczeka Świąt Bożego Narodzenia.To już chyba polska tradycja,że zima nie lubi świąt.Powróci po świętach.
  ~Lech /2017-12-03 23:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Ulf znad południowej Ukrainy. ...