Informacje
 • Prognoza na luty, marzec i kwiecień dla Europy. Co przewidują Amerykanie

  24-01-2017 20:19 Co nas czeka w pogodzie w najbliższych miesiącach?
  Prognoza na luty, marzec i kwiecień dla Europy. Co przewidują Amerykanie

  Ciepłe prognozy na luty, marzec i kwiecień

  maxpixel.freegreatpicture.com

  Zima pokazała nam już swoje mroźne i śnieżne oblicze. Według amerykańskich meteorologów w najbliższych miesiącach pogoda w Europie się zmieni.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Amerykańscy meteorolodzy z The Weather Company stworzyli prognozę dla lutego, marca i kwietnia 2017 roku. Stwierdzili, że temperatura powietrza w najbliższych miesiącach w Europie będzie na ogół wyższa niż zazwyczaj o tej porze roku. Wyniki przedstawili na mapie anomalii temperatury w tym okresie w różnych regionach Europy. Odchylenie o jeden stopień oznacza, że w danym miejscu w okresie od lutego do kwietnia średnia temperatura powietrza będzie o stopień wyższa od średniej z 30-lecia. 

  Według naukowców największe anomalie, zaznaczone pomarańczowymi obszarami na mapie, pojawią się w Skandynawii i zachodniej Rosji.

  - Styczeń w południowo wschodniej Europie jest bardzo mroźny i śnieżny - powiedział Todd Crawford, meteorolog z TWC. - Prognozujemy, że w najbliższych miesiącach temperatura w tych rejonach będzie w normie (w stosunku do danych z wielolecia - przyp. red.). Tymczasem w Wielkiej Brytanii i w Skandynawii zrobi się deszczowo, a w zachodniej Europie będzie chłodniej niż zazwyczaj - dodał.

  W Wielkiej Brytanii tylko luty zapowiada się cieplejszy w porównaniu do tego miesiąca we wcześniejszych latach. Marzec i kwiecień na Wyspach staną się już chłodniejsze od normy. W kraju tym, w zależności od regionu, w lutym notuje się średnio od 2 do 7 st. C, w marcu od 3 do 10 st. C, a w kwietniu od 6 do 13 st. C.

  W Polsce cieplej

  Żeby wiedzieć jak prognozy odnoszą się do Polski, warto sprawdzić, jaka jest średnia temperatura w okresie od lutego do kwietnia w naszym kraju. Według danych IMGW z wielolecia 1971-2000 średnia temperatura w lutym waha się od powyżej 0 st. C na krańcach północnych i zachodnich Polski do poniżej -3 st. C na północnym wschodzie. W centrum temperatura wynosi od 0 do -2 st. C.

  Średnia temperatura w marcu najwyższa jest na zachodzie (od 3 do 4 st. C, lokalnie powyżej 4 st. C). Najchłodniejszym regionem w tym miesiącu jest Suwalszczyzna z temperaturą w okolicach 0 st. C.

  Kwiecień najcieplejszy jest wzdłuż doliny Odry i Wisły. Tam średnia temperatura przekracza 8 st. C. Ponadto w całym kraju średnia temperatura tego miesiąca jest wyższa od 6 st. C, ale niższa od 8 st. C.

  Meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński, opierając się na wyliczeniach amerykańskich modeli pogodowych stwierdził, że luty ma być wyjątkowo ciepły (film z 15 stycznia 2017 roku):

  Czego się spodziewać? Według amerykańskich specjalistów temperatura powyżej normy (czyli od wyżej przytoczonych wartości) wyższa niż jeden stopień utrzyma się na północnym wschodzie Polski. W pozostałych regionach anomalia temperatury w okresie luty-kwiecień wyniesie od 0,5 do 1 st. C. Takie same warunki prognozowane są również dla Niemiec i krajów środkowej Europy.

  Na północy cieplej, na południu chłodniej

  Tymczasem w Norwegii średnia temperatura w lutym, w zależności od regionu, waha się od -8 do -2 st. C, w marcu od -6 do 2 st. C, a w kwietniu od -1 do 8 st. C. Zgodnie z prognozą Amerykanów w kraju tym może być cieplej o jeden stopień.

  Miejscami w Hiszpanii i Portugalii najbliższe miesiące mają być chłodniejsze niż zazwyczaj, średnio o 0,5 st. C. W Hiszpanii, w zależności od regionu, w lutym średnio notuje się od 7 st. C w północnych regionach do nawet 17 st. C na południu kraju. Według danych z wielolecia temperatura w marcu waha się od 8 do 18 st. C, a w kwietniu od 11 do około 19 st. C.

   

  Wiosna w 2016 roku okazała się bardzo zmienna. Niezawodni Reporterzy 24 pokazali wszystkie odcienie tej pory roku. Zobaczcie wiosnę 2016 ich oczami:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Popieram ~expremier
  Ich prognozy się zgadzają!!!
  Może dlatego, że badają całą Ziemię a nie tylko swój kraj. Widzą pogodę globalnie.
  ~qwe /2017-01-28 22:48
 • Jaka zima ?
  Gdzie pokazała swoje mroźne i śnieżne oblicze - kilka dni lekkiego mrozu, śniegu pożal się Boże. W Wielkopolsce to nie było kiedy na sankach z dzieciakami się pobawić. Dno den. A ferie ( u nas ) zapowiadają się tragicznie - deszcz i ocieplenie. Niedługo nie będziemy wiedzieć co to zima.
  ~olka /2017-01-25 21:17
 • Odezwali się specjaliści w komentach LOL
  Akurat te amerykańskie prognozy w bardzo dużej mierze się sprawdzają więc nie chrzancie swoich wiejskich bzdetów: "amerykanskie hahaha". Naukowcy owi prognozowali umiarkowanie ciepłą zeszłą zimę oraz bardzo zimny, ponad stopień chłodniejszy styczeń. Jeszcze jakies pytania ?
  ~expremier /2017-01-25 12:39
 • Amerykańscy uczeni
  Amerykańscy uczeni juz dawno przebili radzieckich.
  ~attomek1970 /2017-01-25 11:55
 • .... prawda
  Meteorolodzy i ekonomiści zwłaszcza amerykańscy mają identyczny wpływ na dziedzinę którą się zajmują. To znaczy mogą opisywać to co było i snuć przypuszczenia. Dzisiaj ja wierzę prognozom jednodniowym.
  marynarz47 /2017-01-25 11:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...