Informacje
 • Prognoza pogody na 16 dni:
  w końcu przyjdzie duże ochłodzenie

  11-11-2018 13:41 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego
  Prognoza na 16 dni Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północy.

  Na razie jednak płynie do nas ciepłe, jak na listopad, powietrze z południa i jeszcze przez kilka dni tak będzie. Sprzyja temu obecność wyżu nad Rosją i niżów na zachodzie kontynentu. Między wyżem ze wschodu a niżami z zachodu utrzymuje się południowa cyrkulacja powietrza, która przenosi do nas ciepło z rejonu Morza Śródziemnego. Z kolei zimne masy powietrza są głównie nad Rosją - tam już jest czasami mroźno, nocami nawet kilkanaście stopni poniżej zera (patrz mapa).

  Przed nami jeszcze przynajmniej tydzień ciepłej, listopadowej pogody. W tym czasie na południu kraju temperatura osiągnie 13, 14 stopni, a na północy będzie 8, 10. Zmianę w pogodzie, czyli ochłodzenie, odczujemy od 20 listopada, bo wtedy zacznie napływać do Polski dużo zimniejsze powietrze. W następnych dniach na wschodzie kraju w dzień może być zaledwie około zera stopni, a na zachodzie najwyżej około 5. Taka temperatura utrzyma się prawie do końca listopada.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zbliżony przebieg pogody,jak 100 lat temu.
  Jakże podobna była jesień 100 lat temu.Październik wyjątkowo ciepły,słoneczny, suchy,najcieplejszy od 9 lat,najbardziej odbiegający od normy w całym 1918 r. Początek listopada ''wręcz gorący''.Za sprawą potężnego wyżu ze wschodu i niżu z pólnocnego zachodu napływało powietrze znad północnej Afryki.Taki sam rozkład ciśnień obserwujemy w tym roku.Jednak ochłodzenie poprzedzajace zgniłymi wyżami,mgłami,mżawką rozpoczeło się znacznie wcześniej.W Dzień Niepodległości 11 listopada 1918 r. było już zimno z temp. od 5 do 8 st.C. Z każdym dniem było coraz zimniej.Ostatecznie tamten listopad zapisał się jako miesiąc zimny.W tym roku ochłodzenie w Polsce spóźnło się,ale sam przebieg pogody ma wiele wspólnego z tamtym okresem, poza rozkładem temperatur, które uległy przesunięciu w czasie.
  ~Lech /2018-11-11 21:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...