Informacje

 • Prognoza pogody na dziś: "musimy poważnie ostrzec przed burzami"

  21-06-2018 06:28

  Mogą pojawić się trąby powietrzne

  Prognoza pogody na dziś Foto: glorund /VisualHunt (CC BY 2.0) | Video: TVN24

  W czwartek będzie upalnie. Na termometrach zobaczymy do 32 stopni na południu Polski. Pogoda będzie gwałtowna i niebezpieczna.

  - Musimy ostrzec, i to poważnie ostrzec, przed czwartkowymi burzami - opowiadał w środę w "Faktach po południu" Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo. - To, co będzie się działo, może być bardzo nieprzyjemne. Jeżeli, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, zobaczycie ciemne, czarne chmury i usłyszycie, że grzmi, to spodziewajcie się gwałtownej pogody i szukajcie schronienia albo nie wychodźcie z domu, albo wróćcie gdzieś, gdzie będziecie bezpieczni - mówił.

  Choć poranek w wielu miejscach okaże się pogodny, w całym kraju wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze o zróżnicowanym natężeniu. Podczas nich miejscami może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni oraz powiać do 90 kilometrów na godzinę. Niewykluczony jest grad. Lokalnie, a zwłaszcza na Kujawach, Ziemi Łódzkiej i Śląsku mogą utworzyć się trąby powietrzne.

  Termometry wskażą maksymalnie od 26 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej, przez 28 st. C na Warmii i Mazurach, do 32 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, okresami silniejszy (o porywach do 60 km/h), południowo-zachodni.

   

  Warunki biometeorologiczne

  Wilgotność względna powietrza w ciągu dnia będzie spadać z zachodu na wschód. Maksymalnie przekroczy 90 procent, a na południowym wschodzie spadnie poniżej 60 proc. W regionach zachodnich dokuczy gorąco i wilgoć, a na pozostałym obszarze będzie nam upalnie, parno i duszno. Pogoda w całym kraju wpłynie na samopoczucie niekorzystnie.

  Prognoza pogody dla wybranych miast

  TRÓJMIASTO

  Popada przelotny deszcz, może zagrzmieć. Podczas burz może spaść do 40 l/mkw. i powiać ponad 90 km/h. Możliwy grad. Temperatura maksymalna wyniesie 27 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie spada, w Gdańsku, w południe odnotujemy 1005 hPa.

  KRAKÓW

  Wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Wyładowaniom mogą towarzyszyć opady do 40 l/mkw. i porywy wiatru do 90 km/h. Możliwy grad. Temperatura dojdzie do 32 st. C. Wiatr okaże się na ogół słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 982 hPa.

  POZNAŃ

  Popada przelotny deszcz i zagrzmi (do 40 l/mkw. deszczu, porywy wiatru ponad 90km/h, możliwy grad). Temperatura wzrośnie do 30 st. C. Przeważnie słaby i umiarkowany, okresami silniejszy wiatr powieje z południowego zachodu. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 997 hPa.

  WARSZAWA

   

  Do południa będzie pogodnie, później wzrost zachmurzenia. Pod wieczór możliwy przelotny deszcz lub burza, z opadami 10-30 l/mkw. i porywami wiatru ponad 80 km/h. Możliwy grad. Temperatura wzrośnie do 31 st. C. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, okresami silniej, z południowego zachodu. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 996 hPa.

  WROCŁAW

  Wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom mogą towarzyszyć opady do 20 l/mkw. i porywy wiatru do 80/h. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 30 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 994 hPa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....