Informacje

 • "Prognoza się radykalnie zmieniła".
  Co czeka Polskę w grudniu?

  21-11-2018 11:31

  Tomasz Wasilewski o prognozach na grudzień

  Tomasz Wasilewski o prognozie na grudzień Foto: Shutterstock, NOAA | Video: TVN24

  Początkowe prognozy na grudzień mówiły o tym, że temperatura będzie wyższa niż średnia z ostatnich lat. Natomiast nowe obliczenia wnoszą coś nowego - mówił na antenie TVN24 prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Do Polski obecnie płynie mroźne powietrze z północnych regionów Europy. Także grudzień zapowiada się chłodniej niż zwykle, co widać w nowej prognozie Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) na kolejny miesiąc.

  - Ostatnio te prognozy (...) były takie, że wskazywały na cieplejszy niż zwykle grudzień. Natomiast nowe obliczenia wnoszą coś nowego - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Co widać na mapie?

  Prognoza ta pokazuje odchylenie od średniej temperatury wieloletniej. Kolorem niebieskim oznaczone są regiony chłodniejsze niż zwykle, pomarańczowym - cieplejsze niż zwykle. "Zwykle" oznacza w tym przypadku ostatnie 30 lat pomiarów.

  Jeżeli spojrzymy na Polskę, zobaczymy, że na północy i wschodzie naszego kraju pojawia się kolor niebieski. Także obszary położone za naszą wschodnią granicą mają niebieskie kolory.

  - To znaczy, że temperatura może być, tak jak skala pokazuje, o około jeden stopień niższa od średniej wieloletniej. A to by wskazywało na to, że grudzień będzie ciut chłodniejszy od przeciętnego. Dalej na wschodzie grudzień może być dużo zimniejszy od przeciętnego - tłumaczył Wasilewski.

  To duża zmiana

  Są to zupełnie nowe wyliczenia. - Ostatnio prognozy, gdy patrzyliśmy na Polskę, były albo lekko pomarańczowe albo nawet czerwone. Co mówiło o tym, że będzie cieplej niż zwykle. Teraz jest coś nowego w obliczeniach - podkreślał Wasilewski. Modele zmieniają się na bieżąco, kiedy dostają nowe dane ze stacji meteorologicznych i analizują kolejne sytuacje synoptyczne.

  - To może być mroźny grudzień zwłaszcza na wschodzie kraju - zapowiedział prezenter pogody.

  Zwrócił również uwagę na biały kolor, który pojawia się na mapie. Oznacza on, że temperatura będzie w normie. Co oznacza, że będzie zgodna z normą wieloletnią z ostatnich 30 lat.

  - Najważniejsze jest to, ze prognoza się radykalnie zmieniła. Z prognozowanego cieplejszego grudnia na razie wychodzi, że może być chłodniejszy - podkreślił.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tradycyjnie żadnej zimy nie będzie
  rok temu był 1 (JEDEN!) dzień ze śniegiem we Wrocławiu. Skandal nie zima
  ~Pawel /2018-11-26 01:31
 • zima
  Grudzień jest zimowym miesiącem i powinno trochę przymrozić,oczywiście ze śniegiem żeby ziemia była chociaż lekko przykryta,styczeń i luty tak samo.Pamiętam piękne mrozne zimy w latach 70-80.Lepiej niech mrozi zimą niż wiosną.
  ~czytelniczka60 /2018-11-22 12:08
 • Zima
  ''Dwudziesty pierwszy listopada pogodę zimy zapowiada.'' ''Jaka pogoda w ofiarowanie N.M.P służy, taką się na całą zimę wróży''.Przysłowia,które mają szanse uwiarygodnić się.
  ~Lech /2018-11-21 17:29
 • wte i wewte
  Meteorologia zachowuje się jak sejm.Raz zimno,potem może ciepło ale może chłodniej.
  ~anna /2018-11-21 17:09
 • Terefere
  Francuscy badacze podawali i wciąż trzymają się swojego "typu", że miesiące powszechnie uważane za zimowe będą miały wyższe temperatury od średniej 30 lat. Tymczasem Amerykanie podali swój "typ", który prognozuje niższe temperatury od średniej ostatnich 30 lat. Z tego co pamiętam, a można pewnie sprawdzić, prognozy amerykańskie z ostatnich lat kompletnie się nie sprawdzały dla Europy środkowo-wschodniej. Lato 2018r miało być zimne i deszczowe według naukowców z USA. a było długie, ciepłe i słoneczne. Myślę, że kolejny raz Amerykanie się mylą i będziemy mieli ciepłą zimę, z nikłymi szansami na śnieg, a mróz -10 przez tydzień. I to będzie wszystko.
  ~RafD /2018-11-21 14:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....