Przed nami "męcząca przeplatanka". Jaka czeka nas zima?

[object Object]
W Mszanie Dolnej drogi były oblodzone (tomasz_korcz/Kontakt 24)tomasz_korcz/Kontakt 24
wideo 2/12

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczycy wieszczą "Snowmageddon", Amerykanie silne wahania temperatury, a Rosjanie duży mróz w lutym. O tym, czego możemy się spodziewać po nadchodzących miesiącach, pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Mamy listopad - mało wdzięczny miesiąc. Za sprawą wyżu atmosferycznego jest ponuro i cicho. W lesie za moim domem nawet wiewiórki przestały rozrabiać i kulą się wśród gałęzi sosen. Dobrze byłoby wcisnąć się w ciepły kąt, okryć kocem i ułożyć do snu, jak mieszkańcy Doliny Muminków w chwili, gdy pojawia się pierwszy śnieg.

Pamiętacie jeszcze Państwo, jak Tove Jansson, skandynawska autorka książek i ilustratorka, oddała urok i wartość przytulnego domu w świecie spowitym chłodem? Muminki przetrwały zimę dzięki kochającej Mamie, napełniającej wszystkie brzuszki sosnowym igliwiem.

"Jeszcze cztery miesiące i wiosna"

Miłość i troska wciąż najlepiej pomagają przetrwać coraz zimniejszą aurę. A temperatura z każdym tygodniem jest w Polsce niższa, nastroje coraz gorsze. Podsłuchałam w pociągu rozmowę kilku panów zmęczonych szarugą. Koledzy serdecznie pocieszali się "jeszcze tylko cztery miesiące i będzie wiosna!". Do marca trzeba przetrwać ponad 100 dni. A jakie będą te dni? Jako że nie możemy ich przespać, odpowiedzi szukałam po najlepszych ośrodkach naukowo-badawczych na świecie opracowujących prognozy długoterminowe.

W Tatrach spadł śnieg. Przed wyjściem w góry warto to wziąć pod uwagę ("Fakty po południu")
W Tatrach spadł śnieg. Przed wyjściem w góry warto to wziąć pod uwagę ("Fakty po południu")Fakty po południu

Zagrzały się superkomputery

Z wyliczeń superkomputerów i dedukcji badaczy naszej atmosfery wyłania się obraz zimy kapryśnej, zmiennej, wietrznej, obfitującej w opady raz deszczu, raz śniegu. Maja Popielarska, ta "z ogrodu", wyczulona na sygnały przyrody, też uważa, że zima nie będzie bardzo mroźna, za to mokra i śnieżna.

Według modeli doświadczyć mamy męczącej przeplatanki ciepłych i zimnych mas powietrza, z przewagą tych z sektora atlantyckiego. Dlatego, że nad dużo cieplejszym niż zwykle Atlantykiem, rządzą twardo, niczym rodzina Corleone, potężne rodziny niżów atmosferycznych. Wiry te wciskają się głęboko nad Europę i Arktykę. Sytuacja jest wyjątkowa, gdyż w polarnych szerokościach temperatura okresami bywa o nawet 20 stopni wyższa niż zwykle o tej porze! Cyklony wpychają do Arktyki wielkie masy ciepłego powietrza z południa, a nad Europę pompują polarno-morskie masy, obniżające temperaturę latem, ale podnoszące ją zimą. Badania naukowe pokazały niepokojącą tendencję, że im cieplej w Arktyce, tym konkretniejsze zimy w naszych umiarkowanych szerokościach geograficznych.

Dobra passa rodzin niżowych trwa za sprawą wód powierzchniowych Oceanu Atlantyckiego wyjątkowo "podgrzanych" w rejonie Labradoru, w miejscu narodzin wirów powietrza. Wody są o około 6 st. cieplejsze niż zwykle. A im wyższa temperatura wody tym cyklony silniejsze. Gdy ze swej kolebki wędrują na wschód, w rejon Islandii, dojrzewają i "sieją zamieszanie" w naszej strefie klimatycznej.

Spadło naprawdę dużo śniegu
Spadło naprawdę dużo śniegutvn24

Coraz silniejsza La Nina

Na uwagę zasługuje również temperatura wód powierzchniowych okołorównikowego Pacyfiku, niższa niż zwykle. Nasila się tam zjawisko La Nina, czyli chłodna faza Oscylacji Południowej. To odwrotność El Nino, która obniża temperaturę globalną i powoduje między innymi nad Ameryką Północną przesunięcie na południe polarnego prądu strumieniowego, znad Kanady nad Stany Zjednoczone.

Tym samym formuje się więcej mroźnych wirów polarnych, wzrasta częstość spływu nad USA mas powietrza z Arktyki. Zaobserwowano, że gdy zima w Stanach jest bardzo surowa, w Europie bywa łagodniejsza. Uważa się, że z La Niną mogą wiązać się deszczowe i chłodne okresy lata oraz cieplejsze, atlantyckie zimy. Badania nad tym zjawiskiem wciąż trwają.

Poniższa mapa pokazuje wyjątkowo ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego (duże odchylenie od normy) i wyjątkowo chłodne wody Pacyfiku (chłodna La Nina):

Temperatura wód na świecie (NOAA/University of Maine)NOAA/University of Maine

Anglosasi prognozują śnieżyce

Duże "ciepło" w Oceanie Atlantyckim znajduje odbicie w modelach meteorologicznych. W końcu Atlantyk to "kuźnia pogody dla Europy". Wokół prognoz na zimę największy szum zrobił się w Wielkiej Brytanii, gdzie od dawna pokutuje przesąd, że po ciepłej i mokrej jesieni przychodzi "prawdziwa" zima. A mają tam za sobą wilgotny wrzesień i bardzo ciepły październik. Wieszczą więc "Snowmagedon"!

Według prognoz brytyjskiej służby meteorologicznej MetOffice nadchodzące miesiące zimowe nie wyglądają groźnie. Temperatura w całej Europie miałaby być powyżej normy. Dla Polski prawdopodobieństwo dość ciepłej zimy jest spore, zależnie od regionu wynosi od 50 do 70 procent. Ostrej zimie dają zaledwie 20 pocent szans. Powyżej normy miałaby być opady, na zmianę deszczu i śniegu.

Możliwe więc, że śnieżne prognozy się sprawdzą. A pojawiły się głosy wśród brytyjskich i amerykańskich meteorologów, że opady zostaną spotęgowane przez wpływ na globalną cyrkulację właśnie zjawiska La Nina, co będzie tragiczne w skutkach. Spodziewają się wyjątkowo silnej zimy we wschodnich stanach USA oraz na Wyspach. Pamiętajmy jednak, że to co Anglicy przyzwyczajeni zimą do deszczu nazywają "Snowmagedonem" dla nas bywa codziennością.

Poniższa mapa pokazuje prawdopodobieństwo rzędu 50-70 procent odchylenia temperatury powyżej normy dla zimy według MetOffice:

Odchylenia temperatury (MetOffice)MetOffice

Ciepłe prognozy Amerykanów

Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) miesiące zimowe w naszej części Europy mają być cieplejsze niż zwykle i bardzo mokre. Z najświeższych wyliczeń prognostycznych wynika, że średnia temperatura grudnia, stycznia i lutego będzie o około 2 stopnie wyższa od normy.

Wprawdzie w tę "średnią" można wrzucić wszystko, łącznie z silnymi skokami temperatury od syberyjskich mrozów po hiszpańskie ciepło. Ale wiemy już o wyjątkowo silnej w tym roku cyklogenezie, czyli procesie powstawania niżów, stąd mój wniosek, że wyższa temperatura będzie wynikiem kształtowania pogody w Polsce przez masy powietrza polarnego morskiego, niosącego pogodę sztormową, dużo chmur, deszczu, śniegu przy silnych podmuchach wiatru.

W takich masach temperatura jest często dodatnia, a mróz nocami lekki i nie groźny dla życia i zdrowia, nie niosący szkód w gospodarce. Warunki biometeorologiczne natomiast bywają wtedy są fatalne, na które jedynym lekarstwem jest wtulenie się w poduszkę. Silne wahania ciśnienia, niewielki dopływ promieni słonecznych i wietrzna pogoda dają się we znaki chorym i osłabionym.

Poniższa mapa pokazuje odchylenie temperatury średniej miesięcznej dla grudnia, stycznia i lutego od normy wieloletniej, czyli "ciepłą zimę" według NOAA:

Odchylenia średniej miesięcznej temperatury dla grudnia, stycznia i lutego (NOAA)NOAA

Poniższa mapa pokazuje odchylenie opadów (mm/dzień) dla grudnia, stycznia i lutego od normy wieloletniej, czyli "mokrą zimę" według NOAA:

Odchylenie opadów dla grudnia, stycznia i lutego (NOAA)NOAA

Według Uniwersytetu Columbia ciepło w Skandynawii i Rosji

Współpracujący z NOAA Międzynarodowy Instytut Badań Klimatu i Społeczeństwa IRI na Uniwersytecie Columbia publikuje prognozy dla całego globu do kwietnia 2018 roku.

W jego prognozach rysuje się wyjątkowo ciepła zima w Arktyce, Subarktyce oraz na Syberii. Dla Europy wyliczenia są podobne do NOAA. Im bardziej na wschód tym zima cieplejsza niż zwykle. Według modelu IRI istnieje ponad pięćdziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo ciepłej zimy na przeważającym obszarze Polski, a szczególnie na wschodzie.

Ciekawsze są jednak prognozy opadów, gdyż zima na wschodzie oraz na południu miałaby być również suchsza niż zwykle. A to oznaczałoby silniejszy napływ mas powietrza z południa Europy, co wcale nie jest dobre, ani dla ludzi, ani dla natury. W powietrzu grasuje wtedy mnóstwo wirusów. A przyrodzie brak mrozu potrzebnego do prawidłowego przebiegu licznych cykli życiowych. Otóż wiele nasion, na przykład dzikiej róży, żeby wykiełkować wiosną, musi zimą zmarznąć.

Poniższa mapa pokazuje prawdopodobieństwo odchylenia od normy temperatury dla grudnia, stycznia i lutego według IRI. Wynika z nich, że zima w Polsce będzie cieplejsza:

Prawdopodobieństwo odchylenia od normy temperatury dla grudnia, stycznia i lutego (IRI)IRI

Chłodny grudzień, wiosna w lutym

Dużym uznaniem cieszą się na świecie prognozy meteorologiczne sporządzane przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF, chętnie wykorzystywane przez instytucje czuwające nad ochroną środowiska naturalnego przed niszczycielskimi pożarami.

Wyliczenia ECMWF na najbliższe miesiące opublikowała Komisja Europejska. One również pokrywają się z prognozami amerykańskiej NOAA. Otóż w grudniu, styczniu i lutym temperatura średnia miesięczna ma być na ogół powyżej normy. Najchłodniejszy wychodzi grudzień, szczególnie na zachodzie Polski, podczas gdy wschód ma być cieplejszy niż zwykle.

Prognozy na kolejne dwa miesiące cechują się coraz większymi anomaliami temperatury w porównaniu z normą. Opady zależnie od regionu miałyby być takie jak zwykle lub nieco obfitsze. Jeśli potwierdzi się ta prognoza, wiosna przyjdzie w lutym.

Poniższa mapa pokazuje odchylenie średniej miesięcznej temperatury w lutym 2018 roku o 2 stopnie od normy wieloletniej według ECMWF, co oznacza bardzo ciepły luty:

Odchylenie średniej miesięcznej temperatury w lutym (ECMWF)ECMWF

Syberyjski mróz w lutym

Z prognozami świata zachodniego na ogół zgadza się rosyjski Gidrometcentr. Jego prognozy również komunikują, że duże "ciepło" wniknie nie tylko do Arktyki, ale i daleko w głąb Rosji. Na przeważającym obszarze kraju w miesiącach zimowych ma być cieplej niż zwykle.

Jedynie na Syberii temperatura okresami może spadać poniżej średniej. Przynajmniej tam zima musi być! W europejskiej części Rosji, ważnej dla nas, dopiero w lutym robi się groźnie, gdyż temperatura ma być dużo niższa niż zwykle. To oznaczałoby rozwój w lutym w tej części kontynentu potężnego rosyjskiego wyżu, ściągającego zimne masy powietrza z głębi Azji. Zapanowałby więc silny mróz w końcówce zimy, tak jak zapowiadał niedawno amerykański serwis AcuuWeather.

Poniższa mapa pokazuję prognozę odchylenia temperatury od średniej miesięcznej w lutym 2018 według rosyjskiego Gidrometcentr. Wynika z niej duże zimno blisko Polski:

Prognoza odchylenia temperatury od średniej miesięcznej w lutym (Gidrometcentr)Gidrometcentr

Z prognoz zebranych po świecie wyłania się obraz zimy zmiennej. W naszym klimacie to żadna nowość. Nie prześpimy tego jak Muminki w Finlandii, więc nadchodzące pogody pochmurne, wietrzne i śnieżne postarajmy się umilić na skandynawski sposób. Weźmy coś z ich "hygge", a przede wszystkim zwyczaj raczenia się wszędzie i zawsze gorącą kawą oraz masą czekolady w każdej postaci!

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo, źródło głównego zdjęcia: Shutterstock, NOAA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, NOAA

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami kraju

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mają opady deszczu i silny wiatr. Obowiązują też alarmy przed przymrozkami, które prognozowane są w wielu regionach kraju. Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami IMGW. Uważajmy!

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami IMGW. Uważajmy!

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Na czwartek zaplanowany jest start chińskiej misji Shenzhou 18, w ramach której na stację kosmiczną Tiangong ma trafić trzech tajkonautów. Razem z nimi poleci nietypowy pasażer - ryba danio pręgowany.

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Źródło:
space.com, Reuters

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl