Informacje
 • "Przepraszam za spóźnienie. Utknąłem w korku". Rosyjski robot dotarł do celu

  27-08-2019 09:16 Humanoidalny robot na ISS
  Statek kosmiczny MS14 dokuje w Stacji Kosmicznej Foto: PAP/EPA/NASA TV HANDOUT | Video: NASA

  To była druga próba, tym razem udana. Rosyjski statek kosmiczny z robotem humanoidalnym na pokładzie przycumował we wtorek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  "Przepraszam za spóźnienie. Utknąłem w korku. Zgłaszam gotowość do kontynuowania zadania" - napisano na twitterze robota.

  Przeprosiny były uzasadnione, ponieważ robot na stacji znalazł się dopiero przy drugiej próbie. Podczas pierwszej, w sobotę Sojuz MS-14 nie zdołał przycumować do stacji z powodu usterki systemu zbliżania - oświadczyło agencji RIA Nowosti źródło w rosyjskiej branży kosmicznej.

  Próba cumowania została przerwana, gdy statek znajdował się w odległości mniejszej niż 100 metrów od stacji. Po pojawieniu się problemów odprowadzono go na bezpieczną odległość od ISS.

  We wtorek dokowanie się powiodło. Żeby zrobić miejsce dla nowo przybyłego statku, załoga musiała najpierw "przeparkować" innego sojuza, który mógłby zostać użyty w razie awarii na ISS.

  Humanoid w kosmosie

  Skybot-F850 bądź FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research), zwany także Fiodorem, to robot zaprojektowany do zadań ratowniczych, ma także wspierać na co dzień załogę ISS. Ma 180 cm wysokości i waży 160 kg.

  To pierwszy humanoid wysłany w kosmos przez Rosjan. Wcześniej NASA wysłała tego rodzaju maszynę w 2011 roku, ale potem z niej zrezygnowała.

  Fiodor wróci na Ziemię 7 września - poinformował szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

  Agencja Roskosmos 23 sierpnia opublikowała wideo, na którym widać poruszającego się robota.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ziemia?
  Jacy my jestesmy dziwni bo Rosyjski to juz jakies ale,Amerykanski gdyby byl to juz lepiej brzmi,czy to normalne a gdzie nasz polecial ciekawe.
  ~szpieg /2019-08-27 11:01
 • czlowiek?
  Dlaczego pisac bzdury pewnie bo Rosyjski gdzie nasz dowcipnisie,najlepiej nic nie pisac niech leci kto chce to jego sprawa a my tacy dokladni i wspaniali,tylko poczytac wiadomosci to ma sie dosyc.
  ~nurek /2019-08-27 09:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...