Informacje

 • Silne porywy wiatru, a przed roztopami ostrzeżenie drugiego stopnia. IMGW alarmuje

  26-01-2016 13:51

  Alerty mają pierwszy i drugi stopień

  Roztopy są niebezpieczne

  Fot.: torange.us, film: TVN Meteo

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Dotyczą one roztopów i porywistego wiatru.

  W wielu regionach kraju topi się śnieg. Alerty przed roztopami przeważnie są pierwszego stopnia, jedynie lokalnie w górach - drugiego.

  W woj. warmińsko-mazurskim ostrzeżenie pierwszego stopnia jest ważne od wtorku od godz. 9 do czwartku do godz. 19. Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od 0 st. C, 2 st. C rano we wtorek do 5 st. C, 7 st. C w czwartek oraz opady deszczu, od 1 mm do 5 mm na dobę, powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana średnia prędkość wiatru wyniesie od 15 km/h do 25 km/h, okresami w porywach do 50 km/h, z południowego zachodu.

  W woj. podlaskim ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od wtorku od godz. 9 do czwartku do godz. 19. Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od 0 st. C, 2 st. C rano we wtorek  do 5 st. C, 7 st. C w czwartek oraz opady deszczu, we wtorek od 2 l/mkw. do 8 l/mkw., powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana średnia prędkość wiatru wynosi od 10 km/h do 25 km/h, okresami w porywach do 50 km/h, z południowego zachodu.

  W woj. lubelskim w subregionie północnym ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od wtorku od godz. 9 do czwartku do godz. 19. Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza do 5 st. C, 7 st. C. w czwartek oraz opady deszczu od 1 l/mkw. do 5 l/mkw. na dobę, powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana średnia prędkość wiatru to 10 km/h,15 km/h, okresami w porywach do 50 km/h, z południowego zachodu.

  W woj. świętokrzyskim ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku od godz. 12 do środy do godz. 12. Temperatura maksymalna we wtorek i środę wyniesie od 4 st. C do 6 st. C. Okresami będą występowały opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów we wtorek wynosi od 1 l/mkw. do 3 l/mkw. Prognozowana średnia prędkość wiatru to 5 km/h, 20 km/h, z zachodu i południowego zachodu.

  Roztopy występują także w woj. podkarpackim w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od wtorku od godz. 9 do czwartku do godz. 12. Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od 0 st. C we wtorek rano, do 7 st. C w czwartek, oraz opady deszczu do 4 l/mkw. powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana średnia prędkość wiatru wynosi od 15 km/h do 20 km/h, z kierunków zachodnich.

  W woj. małopolskim w subregionie południowym ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od wtorku od godz. 9 do czwartku do godz. 20. Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od 0 st. C we wtorek rano do 5 st. C w środę i czwartek oraz opady deszczu do 4 l/mkw. powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana średnia prędkość wiatru wynosi od 15 km/h do 25 km/h, z kierunków zachodnich.

  Roztopy występują także w Beskidzie Śląskim i Żywieckim w woj. śląskim. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od poniedziałku od godz. 12 do środy do godz. 12. Temperatura maksymalna we wtorek i środę wyniosą od 3 st. C do 5 st. C. Okresami będą występowały opady deszczu do 1-3 l/mkw. Prognozowana średnia prędkość wiatru wynosi od 5 km/h do 20 km/h, z zachodu i południowego zachodu.

  W woj. opolskim w subregionie południowym oraz w woj. dolnośląskim w Sudetach i na Podgórzu Sudeckim występują roztopy. Alert drugiego stopnia w pierwszym regionie jest ważny od poniedziałku od godz. 9 do wtorku do godz. 20, a w drugim regionie od poniedziałku od godz. 8 do wtorku do godz. 20. Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury do 8 st. C we wtorek oraz opady deszczu od 10 l/mkw. do 15l/mkw., powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana średnia prędkość wiatru wynosi od 10 km/h do 20 km/h, z zachodu i południowego zachodu.

  Silny wiatr na Pomorzu

  W woj. pomorskim w części wschodniej Wybrzeża obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Jest ważne od wtorku od godz. 12 do godz. 22. Występuje południowo-zachodni i zachodni wiatr w 5 do 6 w porywach 7 stopni w skali B. (9 do 13 m/s w porywach do 17 m/s). Ostrzeżenie może być kontynuowane.

  Co oznaczają ostrzeżenia

  Alert drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...