Informacje

 • Silne porywy wiatru nad morzem.
  W kolejnych dniach oblodzenia

  19-02-2019 15:27

  Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń IMGW

  Prognoza pogody na noc Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W nocy z wtorku na środę i w środę rano nad Bałtykiem powieje silny wiatr. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W prognozie zagrożeń synoptycy przewidują, że trudna aura nie ustąpi w kolejnych dniach.

  Ostrzeżenia przed silnym wiatrem będą obowiązywały w czterech powiatach województwa pomorskiego: słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że powieje wiatr o średniej prędkości wynoszącej od 20 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach rozpędzi się do 75 km/h. Największe prędkości spodziewane są nad samym morzem.

  Alerty będą ważne w środę między północą a godziną 9 rano.

  Ślisko i wietrznie

  Niebezpieczna aura nie ustanie w środę. W województwie pomorskim może zostać wydane ostrzeżenie przed silnym wiatrem wiejącym z zachodu. Jego średnia prędkość wyniesie od 20 do 35 kilometrów na godzinę, a w porywach rozpędzi się do 75 km/h.

  Oprócz porywów wiatru, groźne mogą być też oblodzenia. W woj. pomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim temperatura może spaść poniżej zera, popada też deszcz, który może zamarzać.

  W czwartek też ślisko

  Oblodzenia staną się zagrożeniem również w czwartek. IMGW planuje wydać ostrzeżenia w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW, alert meteorologiczny pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

  Orientacyjna prognoza zagrożeń

  Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna informacja o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...