Informacje

 • Silny mróz i oblodzenia.
  Nocą pogoda może być niebezpieczna

  18-01-2019 22:04

  Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia

  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Damian Dziugieł | Video: tvnmeteo.pl

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty przed oblodzeniami dla trzech województw, w jednym dodatkowo zagrożeniem jest silny mróz. Warto zwracać uwagę na komunikaty, gdyż za sprawą trudnych warunków pogodowych w ciągu minionej dobry zmarła kolejna osoba. Tym samym tragiczny bilans wzrósł.

  Minionej doby jedna osoba zmarła z powodu wychłodzenia organizmu. Od 1 listopada z tego powodu zmarło 55 osób - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB zaapelowało o pomoc potrzebującym zimą.

  Uwaga: aktualnie aura także jest niebezpieczna.

  Oblodzenia na drogach

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Alerty przed oblodzeniem zostały wydane w województwach:

  - podlaskim, gdzie obowiązują we wszystkich powiatach do północy;

   

  - mazowieckim (w powiatach: ostrowskim, węgrowskim, sokołowskim, łosickim, siedleckim, Siedlcach, mińskim, otwockim, garwolińskim, kozienickim, zwoleńskim, lipskim, radomskim, Radomiu, białobrzeskim, szydłowieckim i przysuskim), gdzie są ważne do północy;

  - lubelskim, gdzie obowiązują we wszystkich powiatach do północy.

  Silny mróz

  Dodatkowo w dwóch powiatach województwa małopolskiego - tatrzańskim i nowotarskim - od północy do godziny 9 rano w sobotę obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem.

  Synoptycy IMGW prognozują tam temperaturę minimalną w nocy miejscami od -18 do -15 stopni Celsjusza. Powieje tam wiatr o średniej prędkości od 5 do 15 kilometrów na godzinę.

   

  Czym są ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW, alert meteorologiczny pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...