Informacje
 • Silny wiatr i marznące opady. Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń IMGW

  14-12-2019 10:50 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Pogoda na Wigilię 23.12 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W najbliższych godzinach pogoda będzie stwarzała zagrożenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Obowiązuje też prognoza zagrożeń, według której mogą pojawiać się marznące opady.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach:

  - dolnośląskim, we wszystkich powiatach poza: głogowskim, górowskim, trzebnickim i oleśnickim, gdzie ważne będą od godziny 13 do godz. 20 w sobotę;

  - opolskim, w powiatach: nyskim, prudnickim i krapkowickim, gdzie ważne będą od godz. 16 do godz. 21 w sobotę.

  Wszędzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 kilometrów na godzinę. W województwie dolnośląskim porywy mogą osiągać prędkość do 80 k/mh, a w woj. opolskim do 75 km/h. Wiatr będzie miał kierunek zachodni.

   

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  IMGW wydał prognozę zagrożeń na sobotę. Wynika z niej, że w województwach śląskim i małopolskim mogą pojawiać się marznące opady deszczu.

  Na słaby marznący deszcz powodujący gołoledź należy uważać do godzin przedpołudniowych.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  W niedzielę należy spodziewać się na silnego wiatru. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

  Na Pomorzu prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę, a w pozostałych miejscach od 25 do 35 km/h. Porywy mogą dochodzić wszędzie do 70 km/h. Wiatr będzie miał południowo-zachodni kierunek.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...