Informacje
 • Śliski poranek. Drogi i chodniki jak tafla lodu

  03-12-2018 09:10 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Drogi i chodniki zamieniły się w lodowisko Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W poniedziałek o poranku warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne. W wielu regionach występują opady marznące, powodujące gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla czterech województw.

  W niedzielę wieczorem zaczął padać deszcz i zamarzał na chodnikach i drogach. O poranku w wielu regionach wschodniej Polski nawierzchnia zamieniła się w taflę lodu, utrudniając między innymi komunikację publiczną. Przewoźnik Koleje Mazowieckie poinformował po 23, że z powodu gołoledzi autobusy zastępcze mogą kursować z godzinnym opóźnieniem.

  W kilku miejscach kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed marznącymi opadami deszczu. Utrzymają się nawet do godziny 10.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  W całym woj. podlaskim mają występować miejscami marznące opady deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 10.

  Marznące opady będą też zagrożeniem w woj. lubelskim do godziny 10.

  Ostrzeżenia przed marznącymi opadami obowiązują też w woj. warmińsko-mazurskim, z wyjątkiem powiatów: braniewskiego, elbląskiego, Elbląga, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego oraz działdowskiego. Alert wygaśnie w poniedziałek o godzinie 10.

  Marznących opadów wystrzegać muszą się też mieszkańcy woj. mazowieckiego, w powiatach: ostrowskim, węgrowskim, sokołowskim, łosickim, siedleckim i w Siedlach. Alerty obowiązują do godziny 10 w poniedziałek.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak podaje IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...