Informacje

 • Śliskie drogi i chodniki.
  Ponad połowa Polski z ostrzeżeniami

  22-02-2019 08:55

  Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Prognoza pogody na wtorek Foto: Flickr (CC BY 2.0) | Video: tvnmeteo.pl

  Spadek temperatury poniżej zera stopni i opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu stanowią doskonałe warunki do powstawania oblodzeń. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia.

  Alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniami obowiązują w 14 województwach.

  POMORSKIE I KUJAWSKO-POMORSKIE

  Na tym obszarze wystąpią opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna powietrza wyniesie od -5 do -2 st. C, przy gruncie od -6 do -4 st. C. Alerty będą ważne do godz. 9 rano w piątek.

  WIELKOPOLSKIE I ŁÓDZKIE

  W woj. wielkopolskim (w powiatach: złotowskim, chodzieskim, pilskim, wągrowieckim, gnieźnieńskim, słupeckim, konińskim, Konin, kolskim, tureckim oraz kaliskim) oraz łódzkim (poza powiatami: wieruszowskim, wieluńskim) na termometrach zobaczymy od -6 do -4 st. C. Przy gruncie temperatura spadnie do poziomu od -7 do -5 st. C. Po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu mogą zamarzać mokre nawierzchnie dróg i chodników. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 9 rano w piątek.

  WARMIŃSKO-MAZURSKIE I PODLASKIE

  Na tym obszarze (wyjąwszy powiaty: suwalski, Suwałki, sejneński, augustowski, sokólski w woj. podlaskim) prognozuje się spadek temperatury powietrza do około -7 st. C, przy gruncie około -8 st. C. Po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu mogą zamarzać mokre nawierzchnie. Alerty będą obowiązywały od godziny 18 w czwartek do godz. 9 rano w piątek.

  LUBELSKIE I MAZOWIECKIE

  W tych województwach synoptycy IMGW przewidują, że popada deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg. Temperatura powietrza spadnie do poziomu od -6 do -4 st. C, przy gruncie od -7 do -5 st. C. Mogą zamarzać mokre nawierzchnie chodników. W północnych powiatach obu województw alerty będą ważne do godz. 9 rano w piątek, w powiatach południowych do godz. 10.

  ŚWIĘTOKRZYSKIE I PODKARPACKIE

  Na obszarze tych województw synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura spadnie do około -3 st. C, przy gruncie do około -4 st. C. Alerty ważne będą do godz. 9 w piątek.

  ŚLĄSKIE, MAŁOPOLSKIE

  W woj. śląskim (we wszystkich powiatach poza: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, pszczyńskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, rybnickim, raciborskim) oraz małopolskim temperatura spadnie do -1 st. C, przy gruncie do około -2 st. C. Mogą zamarzać mokre nawierzchnie dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 10 w piątek.

  DOLNOŚLĄSKIE I OPOLSKIE

  W województwach dolnośląskim (powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim, świdnickim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jaworskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, lwóweckim, lubańskim, zgorzeleckim) i opolskim (powiatach: nyskim, prudnickim, kędzierzyńsko-kozielskim, głubczyckim) prognozuje się spadek temperatury powietrza, co spowoduje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem. Termometry pokażą około -1 st. C, przy gruncie około -2 st. C. Alerty ważne są do godz. 11.30 w piątek.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  W województwach: małopolskim, opolskim i wielkopolskim wydano alerty hydrologiczne drugiego stopnia, które obowiązywać będą do godz. 9 w niedzielę.

  Na dopływach Odry środkowej w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych prognozuje się jeszcze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej. Największe wzrosty prognozuje się w zlewniach Kaczawy, Bobru, Nysy Kłodzkiej i Nysy Łużyckiej. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów alarmowych.

  Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

  Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...