Informacje
 • Słońce wyhamowuje. Już niedługo "mała epoka lodowcowa"?

  06-04-2013 09:14 Czekają nas długie i srogie zimy

  Obraz XVII-wiecznego malarza Thomasa Wyke'a przedstawiający londyńczyków na Tamizie

  Wikipedia

  Lepiej zacznijmy przyzwyczajać się do długich i srogich zim. Słońce wyhamowuje i grozi nam mała epoka lodowcowa - ostrzegała we "Wstajesz i weekend" Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Zacznie się prawdopodobnie w 2040 r.

  Świat klimatologów jest podzielony na tych, którzy wieszczą globalne ocieplenie i tych, którzy uważają, że czeka nas drastyczne ochłodzenie i że nastąpi ono w nadchodzących 100 latach.

  Do zwolenników teorii globalnego ochłodzenia należą m.in. prof. Zbigniew Jaworowski i prof. Jerzy Boryczka, znani polscy klimatolodzy. Ich badania pokazują, że średnia temperatura w ciągu najbliższych 100 lat będzie w Polsce spadać, a nie rosnąć.

  Słońce traci aktywność

  Bezpośrednim winowajcą tego ochłodzenia jest Słońce. To główna bateria kuli ziemskiej. Jeśli ta bateria zacznie tracić moc, czyli jeśli Słońce będzie mniej aktywne, globalna temperatura spadnie.

  - Ta aktywność w ostatnich tysiącach lat bardzo mocno wzrastała. Na przestrzeni ostatnich 200 lat temperatura mocno wzrosła. Jednak wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących kilkudziesięciu latach aktywność słoneczna będzie spadać, co odbije się bezpośrednio w temperaturze - mówiła we "Wstajesz i weekend" Arleta Unton-Pyziołek.

  W 2040 r. zrobi się bardzo zimno

  W prognozach prof. Boryczki z Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczących temperatury dla Warszawy na okresy zimowe, czyli miesiące: grudzień, styczeń i luty, ewidentnie widać, że do 2100 r.  temperatura będzie spadać. Profesor przewiduje, że ostrych zim możemy spodziewać się już ok. 2040-2050 r. Prawdopodobnie będą miały takie natężenie jak w Małej Epoce Lodowcowej - tłumaczyła synoptyk TVN Meteo.

  Mała Epoka Lodowcowa

  Od XVI w. na blisko 400 lat w Europie zapanowała Mała Epoka Lodowcowa. Średnia temperatura była o 1 st. C niższa niż w XX w. W Polsce podczas półrocznych zim temperatura spadała do -40, -50 st. C. Bałtyk był całkowicie skuty lodem. Także Tamiza w Londynie całkowicie pokrywała się lodem podczas zim. Urządzano na niej jarmarki, co ilustruje powyższy obraz XVII-wiecznego malarza Thomasa Wyke'a.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Rzeczywiście
  Niestety ale to jest prawda , Bałtyk w 2050 będzie malała temperatura jego i się stanie epoką lodowcową :D . Będziemy zimnym krajem i się staniemy Anktartydą :) ale kto wie że tak będzie nie wiadomo bo może jeszcze się wszystko odmienić.
  ~P8375Y /2013-11-18 15:00
 • Brednie
  jak w temacie
  ~SunMan /2013-09-05 01:52
 • ludzie nie wiedzą o przysłości
  co oni piszom to jest wszystko bzdury słonce zawsze stoi co nie uczyli histori mikołaja kopernika żeby była taka zima co pokazują to słonce powinien skurczyć na mniejsze energi
  ~jezus /2013-04-08 00:46
 • zzz
  Większych bzdur w życiu nie czytałem.
  ~zzz /2013-04-07 14:24
 • ha ha ha!
  W lecie coraz cieplej,a w zimie coraz zimniej!
  czyli co wreszcie,latem +40 ,a zimą -40!!!
  ~Kuba /2013-04-07 13:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...