Informacje
 • Sprawdź, co szykuje dla nas pogoda w lipcu i sierpniu

  27-06-2019 09:52 Tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński
  Rekordy ciepła i prognoza na najbliższe dni według Wojciecha Raczyńskiego Foto: PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS/cpc.ncep.noaa.gov | Video: tvnmeteo.pl

  Synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński przewiduje, że najbliższe dni przyniosą nieco chłodniejszą aurę. Jednak według wstępnych prognoz, upały wrócą, a lipiec będzie nieco cieplejszy niż zazwyczaj.

  Według prognozy amerykańskich synoptyków z AccuWeather wydanej pod koniec maja, latem w Europie Środkowej spodziewane są fale upałów.

  - Według ostatnich danych, lipiec będzie nieco powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, a sierpień będzie w normie - przyznał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński.

  Długoterminowe prognozy na tegoroczny lipiec zapowiadają, że średnia miesięczna temperatura będzie o około 1 stopień Celsjusza powyżej normy. Suma opadów zaś nie zmieni się szczególnie mocno.

  Prognozy na sierpień z kolei podają, że średnia miesięczna temperatura będzie podobna do tej z poprzednich lat. Prawdopodobnie deszczu będzie jednak nieco mniej niż zwykle.

  - Modele matematyczne użyte do tych prognoz bazują głównie na danych statystycznych, ale według mojej opinii dla Europy centralnej dość dobrze się sprawdzają. Reasumując, lato będzie ciepłe i raczej suche - stwierdził Raczyński

  Padały rekordy

  W środę w wielu krajach Europy termometry wskazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Z tak wysoką temperaturą musieli zmierzyć się między innymi Francuzi i Hiszpanie.

  Również w Polsce, w niemal całym kraju, temperatura maksymalna przekraczała wartość 30 stopni Celsjusza. Pojawił się także nowy rekord temperatury w czerwcu - w Radzyniu w województwie lubelskim około godziny 15.20 termometry wskazały aż 38,2 stopnia Celsjusza.

  - Rekordowa temperatura dla czerwca to 35,4 stopnia Celsjusza w 1963 roku - w Łodzi i Zamościu [...] Padł również rekord dla Warszawy, wynosił 33,3 stopnia, a wczoraj było 35 - mówił Wojciech Raczyński.

  Przyjdzie ochłodzenie

  Po dość chłodnym i deszczowym maju czerwiec zdaje się wyjątkowo gorący. Jak powiedział synoptyk, najbliższe trzy dni przyniosą nieco ochłodzenia.

  - Mamy niż nad Białorusią i front chłodny związany z tym niżem. Postępuje od północy na południe kraju i za nim napływa chłodne powietrze znad Skandynawii. On jest, powiedzmy, umiarkowanie chłodny - także temperatura spadnie, odetchniemy przez najbliższe trzy dni - dodał Raczyński.

  Według modeli synoptycznych, upały powrócą w niedzielę. Temperatura nie będzie jednak już aż tak wysoka.

  - [Wartości - przyp. red.] rekordowe już nie będą, do 33 stopni na południowym zachodzie kraju, a później po upalnej niedzieli znowu ochłodzenie i temperatura będzie już "w miarę normalna" jak na tę porę roku - stwierdził.

  Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

  Jak powiedział Wojciech Raczyński, mimo rozwoju technologii w codziennej pracy synoptyka nadal wykorzystywane są termometry. Aby stworzyć idealne warunki do pomiaru temperatury, konieczne jest umieszczenie termometru na wysokości dwóch metrów w tak zwanej klatce meteorologicznej. W ten sposób bada się temperaturę powierzchni ziemi.

  - Jest jeszcze temperatura przy gruncie, mierzona pięć centymetrów nad powierzchnia gruntu. Ona się różni, w dzień może być wyższa, a w nocy może być o trzy-cztery stopnie Celsjusza niższa - powiedział.

  Całość rozmowy obejrzysz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Opis
  No po prostu jest tak opisana prognoza na lato że ten kto to napisał, powinien Pulitzera dostać .
  ~haha /2019-06-28 15:13
 • Upały
  Podwieczorek z Wojciechem !
  Bajkopisarstwo pierwszej wody, śmiech pusty Nas ogarnia jak sie to czyta....
  ~TREN /2019-06-27 21:58
 • Oby deszcze
  bo znowu susza.
  ~Nick /2019-06-27 15:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...