Informacje

 • Starcie mas powietrza nad Polską.
  "Wygra zimno, rozwiną się śnieżyce"

  13-03-2018 15:40

  Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  W weekend wróci do nas zima

  Shutterstock/GFS/University of Maine

  "Niech nie zwiedzie nas przyjemna temperatura i wiosenne słońce. Wraca zima i mocno nam jeszcze dokuczy" - pisze dla nas synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

  W tej chwili układ niżowy znad Bałtyku sprowadza do Europy Środkowej umiarkowanie ciepłe masy powietrza polarnego z południowego zachodu i zachodu. Jednak nad Północnym Atlantykiem i Arktyką czai się już potężna zatoka chłodu. Rozkręca się na tyłach bałtyckiego niżu i zacznie wślizgiwać się nad naszą część Europy już w środę 14 marca.

  Jej pierwszymi zwiastunami będą opady śniegu z deszczem i śniegu na Wybrzeżu, Pomorzu, Kujawach i Warmii. Nie będzie jeszcze tak najgorzej, choć temperatura na północy Polski wzrośnie w najcieplejszym momencie dnia zaledwie do 3-6 stopni Celsjusza.

  Mocne ochłodzenie

  W czwartek sytuacja baryczna w Europie zacznie rozwijać się w złym kierunku. Nad Skandynawią rozsiądzie się zimny wyż pchający z północy w naszym kierunku arktyczny chłód. Chociaż słońca w czwartek ma być sporo, to temperatura na północy wzrośnie tylko do 2-5 stopni Celsjusza, w głębi kraju do 6, a na południu do 8 stopni.

   

  Zatańczy wir niżowy, wygra zimno

  W piątek na obrzeżach skandynawskiego wyżu zatańczy wilgotny wir niżowy. Przemieści się znad zachodniej Europy na wschód, nad Morze Czarne. Duet w postaci stabilnego wyżu na północy i wirującego niżu nad środkową Europą przyniesie zimę.

  Nad Polską zetrą się wilgotne i ciepłe masy powietrza z południa z mroźnymi płynącymi z północy. Wygra zimno, rozwiną się śnieżyce, a temperatura spadnie mocno poniżej zera stopni. W piątek jeszcze na południowym wschodzie padać będzie deszcz, jednak w pasie od Śląska przez centrum kraju po Podlasie wystąpią opady śniegu, do południa słabe, po południu coraz silniejsze.

   

  Weekend z zimą

  W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę śnieg sypać ma prawie w całym kraju oprócz Wybrzeża. W świetle dzisiejszych prognoz w sobotę wieczorem zalegać może od 5 do 15 centymetrów śniegu na nizinach. W górach mocno dosypie, możliwe, że do pół metra.

  W sobotę w całym kraju zapanuje mróz, co sprzyjać będzie utrzymaniu się pokrywy śnieżnej. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wynieść ma od -5 na Podlasiu do -1 stopnia Celsjusza na Pomorzu Zachodnim.

  W niedzielę śnieg ma już padać słabiej, a na północy zaświeci mocniej słońce. Temperatura rano na północy może spaść poniżej -10 stopni. W najcieplejszym momencie wzrosnąć ma do zaledwie -7 stopni na Podkarpaciu, -5 stopni w centrum i zera na Wybrzeżu.

   

  Co dalej?

  Epizod zimowy będzie więc silny, ze śnieżycami i mrozem. Opadom towarzyszyć ma silniejszy wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, w porywach do 50-80 kilometrów na godzinę.

  Od poniedziałku 19 marca w prognozach widać więcej słońca, mniej chmur, ale chwilami pojawiać się mają słabe opady śniegu. Pozostaniemy bowiem w chłodnych masach powietrza. W polu barycznym nad Europą nastąpi przebudowa, która niestety nie wróci nam na razie wiosny. Wyż znad Skandynawii zostanie wypchnięty przez potężny niż, pompujący z północy kolejne zimne masy powietrza. Jeśli utrzyma się scenariusz pogodowy kreślony dziś przez modele meteorologiczne, to w przyszłym tygodniu temperatura nocami spadać może do -15 stopni Celsjusza.

  Zimne masy powietrza pozostaną z nami do końca marca. Możliwe, że "urządzą" nam również Święta Wielkanocne. Jednak początek kwietnia to w pogodzie wciąż wielka niewiadoma.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • I bardzo dobrze...
  Powinno sypać, wiać - zawieje i zamiecie śnieżne, a do tego syberyjski mróz! W końcu mamy cały czas zimę...
  ~MiKi /2018-03-14 05:03
 • Nareszcie znowu mróz !
  Tak powinno być cały rok !
  ~ala /2018-03-14 00:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....