Informacje

 • Susza w Polsce nie daje za wygraną.
  Największe zagrożenie dla upraw rzepaku

  14-07-2018 14:58

  Susza dotknęła wszystkie rodzaje monitorowanych upraw

  Od kiedy można składać wnioski o rekompensatę skutków suszy? Foto: IUNG, Shutterstock | Video: TVN24

  Susza nie ustępuje. W wielu województwach odnotowano deficyt wody. Najbardziej zagrożone suszą są uprawy rzepaku - poinformował Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa.

  Z najnowszego komunikatu IUNG wynika, że w szóstym okresie raportowania, to jest od 11 maja do 10 lipca 2018 roku, w Polsce występowała susza rolnicza.

  W dalszym ciągu najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) odnotowano w Poznaniu i okolicach. W badanym okresie obszar ten i deficyt wody uległy znacznemu powiększeniu.

  Nadal bardzo duży niedobór wody odnotowano na terenach Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej.

  Poważne zagrożenie dla upraw

  Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) określany jest jako różnica między przychodami wody (opadami) a stratami w procesie parowania (ewapotranspiracja). Wartości KBW mogą posłużyć do szacowania potrzeb nawodnieniowych roślin.

  W Polsce susza zwiększyła swój zasięg na obszarach Pojezierza Pomorskiego i Kujawach. Sytuacja poprawiła się natomiast we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, w południowej części Mazowsza oraz w północnej części Lubelszczyzny.

  Susza dotyka wszystkie rodzajów monitorowanych przez IUNG upraw, czyli: zbóż jarych, zbóż ozimych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, truskawek, tytoniu, buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, chmielu, ziemniaka, krzewów owocowych, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

  Według raportu susza stanowi największe zagrożenie dla rzepaku i rzepiku. W tych uprawach notowano ją aż w 10 województwach, w połowie (54 procent) gmin naszego kraju. Łącznie objęła obszar zajmujący 25 procent gruntów ornych. Najgorzej jest w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Na tych terenach susza dotknęła upraw rzepaku we wszystkich gminach.

  Niedobory wody i susza stanowią bardzo duże zagrożenie również dla zbóż jarych. Na terenie Polski suszę dla tych roślin notowano w 11 województwach. Objęła wszystkie gminy w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

  W przypadku roślin strączkowych suszę odnotowano w 11 województwach. Występowała ona w 100 procentach gmin w województwie: lubuskim i zachodniopomorskim.

  Deficyt wody się powiększa

  Według komunikatu IUNG "występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie spowodowały dalsze zwiększenie niedoborów wody dla wielu grup i gatunków roślin uprawnych. Nadal występujący duży deficyt wody sprawił, że susza notowana jest wśród wszystkich czternastu monitorowanych grup i gatunków roślin. Ostatnio występujące warunki pogodowe spowodowały, że w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie w uprawach: rzepaku i rzepiku, chmielu, ziemniaka, buraka cukrowego oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę wzrosła powierzchnia, jak i liczba gmin z suszą".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....