Informacje
 • Świętokrzyskie i Podkarpackie z burzami. Alarmy IMGW

  14-09-2018 20:44 Sprawdź, gdzie IMGW wydał alerty

  Ścieżka przechodzenia burz nad Polską

  blizortung.org

  Nad południowo-wschodnią Polską rozwinął się front, na którym wypiętrzyły się chmury burzowe. Występują na nim przelotne opady deszczu i grzmi. Front rozciąga się nad Kieleczyzną, Małopolską i Podkarpaciem. Obowiązują ostrzeżenia przed burzami.

  Umiarkowane burze pojawiają się w województwie świętokrzyskim w rejonie miejscowości Łagów i idą na wschód na Tarnobrzeg. Grzmi również w woj. podkarpackim w rejonie Leska. Burze przemieszczają się na wschód z prędkością 30 kilometrów na godzinę na Ustrzyki i Bieszczady.

  W burzach opady deszczu dochodzą do 10-20 litrów na metr kwadratowy, a porywy wiatru do 80 km/h.

  Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami

  Na terenie województw świętokrzyskiego i śląskiego IMGW prognozuje deszcz, okresami o natężeniu umiarkowanym. W woj. małopolskim ostrzeżenia obejmują powiaty miechowski, proszowicki, krakowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski i wadowicki. Może spaść od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy deszczu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 6 do soboty.

  W województwie podkarpackim mogą przejść burze z opadami deszczu miejscami rzędu 15-25 l/mkw, a miejscami nawet 35 l/mkw. Wiatr może rozpędzić się do 60 kilometrów na godzinę. Burze spodziewane są też w woj. małopolskim w powiatach nowotarskim i tatrzańskim. Miejscami może spaść grad. Alarm obowiązuje do godziny 21.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  "Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...