Informacje
 • Sztorm i wysoki stan wody w Bałtyku.
  Alarmy hydrologiczne drugiego stopnia

  19-02-2020 11:16 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Maxpixel (CC0) | Video: tvnmeteo.pl

  Miejscami na północy kraju pogoda stwarza niebezpieczeństwo. Z uwagi na wysoki stan wody w Bałtyku obowiązują alarmy hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydane zostały ostrzeżenia przed sztormem.

  W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (19.02.2020 - 539 centymetrów) i prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na całym Wybrzeżu spodziewane są wzrosty poziomów wody: do stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu Zachodnim i powyżej stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu Wschodnim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na terenie województw zachodniopomorskiego i pomorskiego wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Alarmy będą ważne do godziny 12 w czwartek.

  Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku. Wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachód, w strefie brzegowej województw pomorskiego i zachodniopomorskiego może osiągnąć w porywach od 7 do 8 stopni w skali Beauforta. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu.

  Przy ósmym stopniu w skali Beauforta wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie i utrudnia chodzenie.
  Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do godziny 13. Synoptycy podkreślają, że ostrzeżenie może być kontynuowane, dlatego zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

   

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • DO KIEDY ?
  JAK DŁUGO JESZCZE BĘDZIE WIAŁO ?
  ~GIENEK /2020-02-19 12:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...