Informacje

 • Sztorm Karolina w Wielkiej Brytanii. Brak prądu, utrudnienia komunikacyjne

  07-12-2017 14:03

  Prędkość wiatru dochodzi do 110 kilometrów na godzinę

  Sztorm Karolina w Wielkiej Brytanii (źródło: Windy.com) Foto: Foto: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)/Gerard Stolk (vers la Toussaint), film: Windy.com | Video: windy.com

  Sztorm Karolina dotarł do Wielkiej Brytanii i przyniósł wiatr o prędkości dochodzącej do 110 kilometrów na godzinę. Doszło do przerw w dostawie prądu oraz licznych utrudnień komunikacyjnych.

  Prędkość wiatru sztormu Karolina wynosi nawet do 100 kilometrów na godzinę, chociaż w niektórych regionach przybrzeżnych odnotowano nawet do 110 kilometrów na godzinę.

  Brytyjskie Biuro Meteorologiczne (Met Office) wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi na czwartek i piątek.

  Część połączeń kolejowych odwołano jeszcze przed głównym uderzeniem Karoliny. Ewakuowano też pracowników jednej z platform wiertniczych. Niektóre linie lotnicze zdecydowały się wstrzymać loty.

  Ostrzeżenia obowiązują od godziny 8 rano czasu lokalnego w czwartek i utrzymają się, a nawet rozszerzą zasięg, przynajmniej do niedzieli. Tereny objęte ostrzeżeniem to Hebrydy, Orkady oraz Szkocja od miejscowości Oban aż po Aberdeen.

  Ostrzeżenie drugiego stopnia - "bursztynowe" - obowiązuje  między innymi dla Grampianów.

  Ponad 2000 mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

  Zagrożenia i domy bez prądu

  Główny meteorolog Met Office Steve Ramsdale prognozuje:

  - Najsilniejszy wiatr dotrze na północny zachód Szkocji wcześnie w czwartek, po czym przejdzie na północny wschód oraz na Orkady w godzinach popołudniowych. W czwartek pod wieczór wiatr nieco osłabnie na zachodzie, ale to na tę chwilę przewidywane jest gwałtowne nasilenie się wiatru na wyspach - ostrzega.

  W czwartek rano Met Office opublikowało ostrzeżenie przed porywistym wiatrem, w którym przyznaje, że "(...) możliwe są zniszczenia budynków, należy też wystrzegać się porwanych przez wiatr odłamków i niebezpiecznych przedmiotów".

  Wysokie fale rozbijają się o brzegi Irlandii Północnej i Szkocji od rana, a prędkość wiatru znacznie wzrosła. Władze regionu Szkocji zdecydowały, by ponad cztery tysiące dzieci nie poszło do szkoły z uwagi na niebezpieczne warunki pogodowe.

  Władze lotniska Leeds Bradford poinformowały o tym, że jeden z samolotów miał poważne problemy z wylądowaniem - chwiał się pod uderzeniami silnego wiatru.

  Szkockie Linie Energetyczne poinformowały o tym, że ponad 2270 mieszkańców zostało pozbawionych prądu, jednak władzom udaje się stopniowo przywrócić dostęp do energii elektrycznej w regionie.

  Lodowaty wicher i utrudnienia w transporcie

  Szkoccy synoptycy przewidują, że wichura jeszcze doprowadzi do kolejnych utrudnień drogowych, przerw w dostawie prądu, opóźnień komunikacyjnych kolei oraz samolotów, a także znacznie wydłuży lub nawet uniemożliwi podróż do pozostałych regionów Wielkiej Brytanii. Meteorolodzy przewidują, że niektóre przybrzeżne trakty i szlaki, a także mniejsze nabrzeżne miejscowości mogą borykać się z trudnościami w związku z wysokimi falami.

  W miarę jak Karolina przeniesie się dalej, już w piątek napłynie masa chłodnego powietrza, przez co temperatura gwałtownie spadnie. W związku z tym Met Office przewiduje, że dojdzie do gołoledzi oraz opadów śniegu, szczególnie na obszarze Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

  W środę ewakuowano niemal połowę pracowników platformy wiertniczej Ninian South w związku z zagrożeniem wysokiej fali. Rzeczniczka CNR International, firmy z prawami do platformy, wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że wszystko odbyło się w zgodzie z procedurami bezpieczeństwa.

  Linia kolejowa ScotRail zdecydowała się przeprowadzić przegląd pociągów i wstrzymać z podjęciem ostatecznej decyzji o zawieszeniu połączeń, jednak już teraz odwołano kilka pociągów z oraz do Aberdeen. Wstrzymano również niektóre kursy promów firmy przewozowej CalMac.

  Zobacz ostrzeżenie Met Office na piątek, sobotę i niedzielę:

  Ślizgawica

  - Według naszych prognoz możemy spodziewać się od 2 do 5 centymetrów śniegu, a w niektórych wyżej położonych partiach regionu spadnie do 20 centymetrów śniegu - przyznał Ramsdale. - W nocy większość dróg będzie oblodzona i pozostanie w tym stanie do rana. Opady śniegu, szczególnie na północnym wschodzie Szkocji, pozostaną z nami do soboty - dodał.

  Lokalne służby porządkowe deklarują, że są przygotowane na najgorsze. Szkocki minister transportu Humza Yousaf zachęcił, by przygotować się na opóźnienia i załatwić niezbędne sprawy jeszcze przed czwartkiem, a także regularnie sprawdzać serwisy pogodowe i komunikaty władz lokalnych.

  Obejrzyj prognozę na czwartek dla Szkocji:

   Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....