Informacje
 • Szykujcie się na upały, które mogą być groźne dla zdrowia i życia

  09-06-2019 21:05 Gorący poniedziałek. Ostrzeżenia IMGW

  Upały mogą być groźne dla naszego zdrowia

  Shutterstock

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wysokimi temperaturami mieszkańców znacznej części Polski. Na poniedziałek synoptycy IMGW wydali alerty drugiego stopnia.

  W związku z groźną pogodą w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pomarańczowe alerty przed upałami dla wielu województw.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  W województwach podkarpackim (z wyłączeniem powiatów: bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego), małopolskim (z wyłączeniem powiatów: gorlickiego, Nowy Sącz, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego), śląskim (z wyłączeniem powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, Bielsko-Biała), lubuskim, wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów: złotowskiego, pilskiego), mazowieckim (w powiatach: Płock, płockim, gostynińskim, sochaczewskim, żyrardowskim, grodziskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, Warszawa, otwockim, grójeckim, piaseczyńskim, przysuskim, białobrzeskim, kozienickim, garwolińskim, Radom, radomskim, lipskim, zwoleńskim i szydłowieckim), łódzkim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim przewiduje się, że temperatura maksymalna będzie sięgała od 30 do 33 stopni Celsjusza. W nocy termometry mogą wskazać od 18 do 20 st. C.

  Ostrzeżenia w tych województwach będą obowiązywać od godziny 12. w poniedziałek do godziny 20. w środę.

  Synoptycy IMGW przed upałem ostrzegają także mieszkańców województwa opolskiego i dolnośląskiego (z wyłączeniem powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, lubańskiego i lwóweckiego), gdzie alerty będą obowiązywać od godziny 12. w poniedziałek do godz. 20. w czwartek.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Powinno się przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smugi
  to nie naturalna pogoda, specjalne samoloty zostawią na niebie smugi, powstaje sztuczna zawiesina na niebie która podnosi odczuwaną przez nas temperaturę, efekt jest taki jakby słońce świecił przez szkło, proceder trwa już cale lata, informacje o zjawisku dostępne są wszędzie, osoby które umożliwiają ten proceder same robią sobie krzywdę i sprzedały nas. To ciekawe w ramach tego że sami mają rodziny.

  Naturalna pogoda jest wtedy kiedy niebo jest błękitne, słońce jest jak diament, jest czym oddychać i wszyscy czuja się świetnie. Najczęściej po wietrznej pogodzie kiedy Matka Ziemia przepcha te toksyny z nieba.
  ~nico /2019-06-09 23:37
 • Meteo to zero...
  Od tygodnia w Warszawie straszą burzą i nie spadła ani kropla deszczu. Meteorolodzy od siedmiu boleści...
  ~Robert /2019-06-07 07:09
 • podziekowanie
  Dziękuję za informacje o pierwszej pomocy przy udarze cieplnym.
  Pozdrawiam
  ~Alicja /2019-06-06 14:51
 • To niedobrze, ale
  jakbyście zerknęli na swój własny artykuł sprzed dwóch lat, to może sobie uświadomicie, że upał to może być igraszka. Sprawdźcie datę 21-01-2017, podtytuł:
  Do spotkania dojdzie w 2019 roku. Możecie zapytać profesora z Centrum Astronomicznego czy coś wiadomo więcej, bo to będzie w tym miesiącu.
  ~czytelnik /2019-06-06 14:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...