Informacje
 • Ta noc i poranek z przymrozkami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega

  14-04-2019 21:38 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na noc Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Nadchodząca noc i poranek będą mroźne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Lokalnie przy gruncie temperatura spadnie do -6 stopni Celsjusza.

  W ciągu najbliższej doby Polska będzie wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii. Pozostaniemy w chłodnym i suchym powietrzu pochodzenia arktycznego, które napłynęło do nas z północnego wschodu. Z tego powodu obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Przed przymrozkami ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.


   

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  W województwie warmińsko-mazurskim w nocy spodziewane są przymrozki. Synoptycy IMGW prognozują spadek temperatury do -3 stopni Celsjusza, przy gruncie do -6 st. C. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do poniedziałku do godziny 8. Alertem objęto powiaty: szczycieński, nidzicki, działdowski, nowomiejski, ostródzki, iławski, olsztyński, Olsztyn, elbląski, Elbląg, braniewski, bartoszycki i lidzbarski.

  Ostrzeżeniami objęto też woj.: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie oraz lubelskie. Tam przy gruncie temperatura spadnie do -4 st. C. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 2 do 8 w poniedziałek.

  Alerty wydano też w woj. łódzkim we wszystkich powiatach z wyjątkiem wieluńskiego, wieruszowskiego i sieradzkiego. Tutaj temperatura także może spaść przy gruncie do -4 st. C, a ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 2 do 8 w poniedziałek.

  Przymrozki wystąpią też w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, wielkopolskim, lubuskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim (z wyjątkiem powiatów: sławieńskiego, kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego oraz Świnoujście), małopolskim (z wyłączeniem powiatu tatrzańskiego) oraz podkarpackim. W tych regionach temperatura spadnie przy gruncie do -4 st. C, a alert obowiązywać będzie od północy w poniedziałek do godziny 8 we wtorek.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...