Informacje

 • Tak ciepło w tym roku jeszcze nie było

  18-05-2017 19:03

  Sprawdź, gdzie padł czwartkowy rekord

  Ciepłe dni sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu

  TVN24

  W Polsce w czwartek odnotowano najwyższą temperaturę w tym roku. Termometry pokazały prawie 28 stopni. W piątek może być jeszcze cieplej.

  Po zimnym początku maj od kilku dni rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Dziś odnotowano najwyższą wartość w tym roku. Do tej pory takim dniem był 3 kwietnia, kiedy to w Tarnowie było 26 stopni Celsjusza.

  W ciągu dnia najwyższa temperatura panowała w Słubicach. Wyniosła ona 27,6 st. C (na mapie zaokrąglone zostało w górę do 18 stopni). Dla porównania - 18 maja 2016 roku najcieplej było również w tym mieście, jednak wtedy temperatura wynosiła 19,3 stopnia.

  Gorąco nad morzem, chłodniej w górach

  Na termometrach duże wartości widniały również nad morzem - w Ustce było 27,2 stopnia, w Świnoujściu niewiele mniej, bo 27 st. C. Niewiele niższe wartości widniały na termometrach w Kołobrzegu i Łebie - tam odnotowano 26,7 stopnia.

  Najniższa temperatura panowała w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu zanotowano 10,2 st. C. O tej porze roku jest to naprawdę wysoki wynik. W samym Zakopanem słupki rtęci wzrosły do 19,8 stopni.

  Za granicą jeszcze cieplej

  Poza granicami Polski, szczególnie na południu, temperatury były jeszcze wyższe. Najwyższą odnotowały termometry w Turcji. W mieście Sanliurfa wyniosła 34,1 st. C.

  Do 30 i więcej stopni słupki rtęci podskoczyły również we Włoszech. W Sigonelli odnotowano 30 st. C. Podobnie było w hiszpańskiej Maladze, gdzie termometry pokazały 31 kresek.

  U naszych zachodnich sąsiadów było blisko "trzydziestki". Termometry wskazały dzisiaj ponad 29 stopni. W Seehausen (Altmark) temperatura wyniosła 29,3 st. C. W Poczdamie odnotowano 28,8 stopni zaś w Genthin 28,7.

  Jak sobie radzić?

  Wysokie temperatury powietrza stanowią nie lada wysiłek dla organizmu. Aby nie doprowadzić do negatywnych skutków upałów - złego samopoczucia, a nawet przypadłości zagrażających życiu, należy stosować się do kilku zasad.

  Konieczne jest odpowiednie ubranie - najlepiej jasne, przewiewne. Podczas przebywania na otwartym terenie, niezbędna jest czapka czy kapelusz.

  Należy pić dużo płynów - bezalkoholowych, bowiem trunki odwadniają organizm. Stosujmy również kremy z filtrem, żeby nie dopuścić do poparzeń skóry.

  W najbliższych dniach wciąż będzie ciepło, temperatury będą utrzymywać się powyżej 23-25 stopni. Na piątek prognozuje się nawet 28 st. C.

  Ciepłe dni przyjemnie można spędzić nie tylko poza miastem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...