Informacje
 • Tę noc rozświetlą pioruny. IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami

  01-09-2019 21:10 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na piątek Foto: pixabay.com (CC0) | Video: tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

  W kolejnych godzinach musimy być przygotowani na gwałtowne zjawiska pogodowe.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  BURZE Z GRADEM

  Alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

  - wielkopolskim, gdzie ważne będą do godz. 2 w poniedziałek;

  - pomorskim, gdzie ważne będą do godz. 6 w w poniedziałek;

  - zachodniopomorskim (w powiatach: choszczeńskim, wałeckim, drawskim, szczecineckim, świdwińskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim), gdzie ważne będą do godz. 23;

  - kujawsko-pomorskim, gdzie ważne będą do godz. 6 w w poniedziałek.

  Prognozuje się tam wystąpienie burz z deszczem miejscami do 50 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 90 kilometrów na godzinę, pojedyncze porywy 100 km/h. Lokalnie może spaść grad.

  UPAŁ

  Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w województwie lubelskim, gdzie miejscami temperatura może osiągnąć w dzień od 29 do 32 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy może wynieść od 17 st. C do 19 st. C. Alert ważny będzie do godziny 20 we wtorek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  BURZE Z GRADEM

  Synoptycy IMGW wydali również alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

  - zachodniopomorskim, (we wszystkich powiatach poza: choszczeńskim, wałeckim, drawskim, szczecineckim, świdwińskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim), gdzie alerty będą ważne do godz. 23 w niedzielę;

  - lubuskim, gdzie ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 22 w niedzielę;

  - dolnośląskim, gdzie alarmy będą ważne do godz. 18 w niedzielę;

  - opolskim, gdzie alerty będą obowiązywać do godziny 2 w poniedziałek;

  - łódzkim, gdzie ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 4 w poniedziałek;

  - mazowieckim (we wszystkich powiatach poza: lipskim, zwoleńskim, kozienickim, garwolińskim, mińskim, siedleckim, Siedlce, łosickim, sokołowskim, węgrowskim, ostrowskim), gdzie alerty będą obowiązywać do godz. 12 w poniedziałek;

  - warmińsko-mazurskim (we wszystkich powiatach poza: piskim, ełckim, oleckim, giżyckim, węgorzewskim, gołdapskim), gdzie alerty ważne będą do godz. 10 w poniedziałek;

  - małopolskim (w powiatach: nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, tarnowskim, Tarnów), gdzie ostrzeżenia ważne będą do godz. 21;

  - podkarpackim (w powiatach dębickim, jasielskim), gdzie alerty ważne będą do godz. 21.

  Miejscami mogą pojawić się burze z opadami deszczu do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw/ i porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.

  UPAŁ

  Alerty pierwszego stopnia przed upałem wydano w województwie podkarpackim. Temperatura osiągnie tam od 29 stopni Celsjusza do 31 st. C. Alarm ważny będzie do godz. 18 w poniedziałek.

   

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W kolejnych dniach powinniśmy także uważać na wysoką temperaturę i gwałtowne zjawiska pogodowe. Synoptycy IMGW przewidują wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim. Na terenie woj. małopolskiego mogą zostać wydane alerty drugiego stopnia przed tym zjawiskiem.

  Lokalnie w burzach może spaść do 15-20 l/mkw. deszczu. Jedynie w woj. małopolskim opady mogą wzrosnąć nawet do 40 l/mkw.

  W województwach: śląskim, świętokrzyskim, lubelskim i małopolskim mogą pojawić się również ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Do MArio
  To wyprowadz sie do Dubaju chlopaczku i sam sobie tesknij za patologicznymi upałami...
  ~rtyu /2019-09-01 23:38
 • Brognoza Pogody
  czy Dziśiaj Bedom Burze i Wnocy Burze Dziśiaj Oglodam Pogody Tvn jeśli Nie Bendzie Bogodzie szadej Burzy ja wam rozbierdole sdudio
  szarty śe skonczyły zobaczymy wnocy
  ~Brognoza Pogody /2019-09-01 17:47
 • deszczyk?
  nieszkodzi niech poleje,grzybki zbierac.
  ~bolok /2019-08-31 17:34
 • Normalne europejskie lato
  W Polsce powinno być zawsze normalne, środkowo-europejskie lato z maksymalną temperaturą ok. 25 st. i wilgotnością powietrza ok. 40%. Wyższe temperatury powinny panować tylko w basenie Morza Śródziemnego. Tak było zawsze w latach 70 i 80 ub. wieku.
  ~Kasper /2019-08-31 12:43
 • Całe szczęście nie mamy klimatu jak w Dubaju, zim też nie
  Kiedy te wściekłe zimne dni były? Lata temu.
  ~Nick /2019-08-30 22:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...