Informacje
 • "Tego lata gotuje się półkula północna". Wrzesień też może być wyjątkowo gorący

  15-08-2018 12:10 Ocieplenie klimatu może przyspieszać
  Prognoza na wrzesień Foto: Shutterstock, NOAA | Video: TVN Meteo

  W tym roku fala upałów trwała w Polsce i całej Europie bardzo długo. - Na półkuli północnej w bardzo wielu miejscach zostały pobite rekordy średniej temperatury dziennej - opowiadał we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Wygląda na to, że we wrześniu utrzyma się ta tendencja.

  - Tego lata gotuje się półkula północna. I to nie tylko nasze rejony świata, nie tylko Europa, ale cała półkula północna. Jest przynajmniej kilka miejsc na świecie, gdzie pobite zostały absolutne rekordy temperatury i średnie temperatury miesięczne maja, czerwca i lipca - opowiadał Wasilewski.

  Rekordowo ciepłe lato

  Animacja, którą zamieściliśmy poniżej, przedstawia okres od maja do końca lipca tego roku. Tam gdzie widać czerwone punkty na mapie, została pobita średnia temperatura dzienna. Była ona najwyższa w czasie 30-letniej historii obserwacji.

  - Warto zwrócić uwagę na Skandynawię, na Stany, na południowo-wschodnią Azję i na naszą część Europy. Na półkuli północnej w bardzo wielu miejscach zostały pobite rekordy średniej temperatury dziennej - opowiadał Wasilewski. - Dla mnie ogromnym zaskoczeniem jest Skandynawia. Cały czas pamiętamy pożary w Szwecji, niezwykłą temperaturę za kołem podbiegunowym, która wynosiła 30 stopni. Rzeczywiście tych czerwonych punktów na europejskiej mapie jest bardzo dużo - mówił Wasilewski.

  Dodał, że w południowo-wschodniej Azji widać czarne kropki. Oznaczają one absolutny rekord w historii obserwacji.

  - W poniedziałek i wtorek w Japonii było prawie 40 stopni Celsjusza, a dokładniej 39,8 stopnia. I to też były dla tamtej części świata - Japonii, Korei Południowej i Północnej - rekordy absolutne - opowiadał Wasilewski. Dodał, że oznacza to, że nigdy w całej historii obserwacji nie było takiej temperatury. W Europie było kilka takich rekordów w tym roku - na północy Szwecji, w Norwegii i Finlandii, a także za kołem podbiegunowym.

   

  - To nie była jedna fala upałów, jeden przypadek, było ich kilka. W Niemczech, u naszych zachodnich sąsiadów, we Frankfurcie była 17-dniowa fala upałów - opowiadał prezenter. To też był pierwszy raz od 40 lat.

  Gorący wrzesień

  A co w dalszej perspektywie?

  - Jak popatrzymy sobie na europejską prognozę wrześniowej anomalii temperatury (odchylenia od śreniej wieloletniej - przypis redakcji), to zobaczymy, że w naszym kraju widnieje kolor pomarańczowy. Oznacza to, że temperatura będzie wyższa o jeden stopień od średniej. Jest to sporo, bo to oznacza, że często w dzień będzie o kilka stopni więcej niż zwykle o tej porze roku. Jeżeli ta amerykańska prognoza na wrzesień się sprawdzi, to byłby to piąty miesiąc z temperaturą średnią powyżej średniej wieloletniej - opowiadał.

  Wasilewski podkreślił, że temperatura może być wyższa o stopień również w Skandynawii.

  - To jest bardzo poważny sygnał idący z atmosfery, bo aż pięć miesięcy z rzędu jest cieplejszych od średniej. Sygnał, że być może przyspiesza ocieplenie, klimat zmienia się szybciej niż jakiś czas temu - dodał. - Biorąc pod uwagę sygnały płynące z Azji, Europy, ze Stanów Zjednoczonych, zauważymy, że w okresie lata wydarzyło się w tym klimacie sporo wyjątkowych rzeczy.

  Inne modele

  Również brytyjski model Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) prognozuje odchylenia temperatury od średniej wieloletniej we wrześniu. Wynosić mogą jeden stopień.

  Na mapie prognozującej opady widać, że nad Rosją kształtować będzie się wyż. Nad Wyspami Brytyjskimi pojawi się ośrodek niskiego ciśnienia. Taki układ ośrodków barycznych spowoduje, że do Polski napływać będzie wilgotne powietrze z południa. Podobna sytuacja była w tym roku w okresie letnim. Również ten model przewiduje, że temperatura będzie odbiegać o kilka stopni od średniej.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @majkelitto ocieplenie to fakt, jedynie może nie mamy na to wpływu
  Anomalie pogodowe widać gołym okiem nawet na przestrzeni tylko kilku lat! A zmiany klimatu powinno obserwować się przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Także klimat zmienia się na naszych oczach, to widać i nie da się temu zaprzeczyć.

  A ty rozpatrujesz GLOBALNE zmiany klimatu patrząc na dwa malutkie województwa...
  ~Nick /2018-08-16 16:46
 • globalne ocieplenie
  "Sygnał, że być może przyspiesza ocieplenie, klimat zmienia się szybciej niż jakiś czas temu" - szkoda że żyjemy w czasach gdzie masoneria nakazała naukowcom robić pranie mózgu ludziom odnośnie globalnego ocieplenia, ktorego nie ma, a już napewno nie ze strony człowieka, bo wybuchające wulkany emitują wiecej CO2 niż ludzkość przez ostatnie 200 lat, globalne ocieplenie to fikcja ktora straszy się ludzi, mamy po porostu gorące lato takie jakie powinno być, zwlaszcza po roku 2017 gdzie lało, lało lało i jeszcze raz lało, w łodzkim w lipcu nie było żadnych upałów, w sierpniu może tydzien max i koniec, potem wrzesien i pazdziernik lało, i orkan za orkanem - i to był rok 2017 - gdzie było wtedy globalne ocieplenie?? w Afryce chyba.
  ~majkelitto /2018-08-15 23:10
 • i
  przestańcie wróżyć z fusów-nikt nie potrafi przewidzieć pogody na pięc dni do przodu(zawsze jest inna niż prognozy) a co dopiero za miesiąc!!!!!!!!
  ~buu /2018-08-15 22:55
 • Poprawka pogodowa
  Skoro jest możliwość komentarzy, to wprowadzam poprawkę jak w tytule. Po pierwsze amerykański model CFSv2 prognozuje wrzesień jako lekko ciepły z odchyleniem od 0,5 do 1° powyżej normy (europejski ECMWF 1,00-1,25° - ciepły). To nie jest duża anomalia, a miesiąc może być co najwyżej ciepły. Po drugie, aby wrzesień stał się "wyjątkowo gorący", potrzeba byłoby anomalii >4° lub września takiego jak w 1999 roku (+2,83), 2006 (+2,82) albo 2016 (+2,57) względem wielolecia 1961-1990. Nie pamiętacie tychże miesięcy ? Nie wprowadzajcie czytelników w błąd, bo czytelnicy wam to wytkną prędzej, czy później. Trudno mi uwierzyć, że nawet na TVN Meteo są zabarwione informacje odnośnie pogody. Za kilka dni pewnie napiszecie, że nadchodząca zima i rok 2018 będą wyjątkowo ciepłe
  Wojciech98 /2018-08-15 22:28
 • zdjęcie
  Genialne zdjęcie tytułowe.Naprawde zjawiskowe.Zawiesiłem się na nim na kilka minut:-)
  johnny75 /2018-08-15 20:40
 • szkoda słów
  Pani Gardias jeszcze będzie błagać o deszcz!
  ~maszka40 /2018-08-15 16:54
 • Ocieplenie
  Ludzie muszą dostać koła poprostu potrzebna jest tragedia wtedy może dojdzie do ludzi ze eksploatują ziemię ponad miarę zmyśle że wystarczyło by zostawić auta pod blokami i wsiąść na rower w autobus tramwaj po co emitować spaliny oddawać do atmosfery ciepło ,wróć gorąc ponieważ silniki aż się gotują jest ich miliony do tego ciepło a układu hamulcowego itp.wiem patrzymy na to że inni jeżdżą ale proszę państwa ludzie mieszkający poza miastami bardzo często nie mają komunikacji z których mogli by korzystać wiem to ponieważ mam znajomych więc zacznijmy dbać o naszą planetę nie jeździmy niepotrzebnie do sklepu autem bo to bez sensu ktoś mi napisze stać mnie to jeżdżę hmmmm mnie też stać i to na więcej jak wiele osób ale jeżdżę rower a w dni deszczowe i chłodne komunikacja miejska proszę to przemyśleć warto ,pamiętajcie o swoich dzieciach pozdrawiam
  ~Arturo9 /2018-08-15 15:32
 • Prawdziwe "gotowanie się"
  jeszcze wciąż przed nami...
  ~Anarchol68 /2018-08-15 13:41
 • to nic dobrego
  Nie podniecajcie się tak,w przyszłym roku może być zupełnie inaczej!
  ~majka /2018-08-15 12:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...