Informacje
 • Trąby powietrzne, gradobicia, Dolny Śląsk pod wodą. Zatrważająca prognoza dla Polski

  05-04-2019 11:46 WWF alarmuje
  Jak może wyglądać rok 2050 Foto: WWF Polska | Video: WWF Polska

  Zmieniamy planetę w sposób nieprawdopodobny - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek z WWF. Jeżeli nie przestaniemy, Polska i jej krajobraz zmienią się diametralnie. Pokazuje to raport "2050 Polska dla Pokoleń".

  - Obecnie nie tylko podgrzewamy planetę, czyli zmieniamy strukturę lodowców, ale mamy też do czynienia z szóstym masowym wymieraniem gatunków i pierwszym z powodu działalności człowieka. To jest naprawdę poważna sprawa - powiedziała Katarzyna Karpa-Świderek na antenie TVN24.

  Niepokojąca wizja

  Temperatura powietrza sięgająca 33 stopni Celsjusza w Suwałkach, a 40 stopni we Wrocławiu. Na zachodzie silne gradobicia, w centrum kraju możliwe trąby powietrzne. W województwie łódzkim utrzymująca się susza. Lokalne burze, które rozniecają pożary. Szalejące zamiecie pyłowe. Dolny Śląsk zmagający się z powodzią. Stały zakaz kąpieli w morzu z powodu utrzymujących się  w nim sinic.

  Ze względu na ekstremalną temperaturę osoby starsze i dzieci objęte zakazem wychodzenia ze schłodzonych pomieszczeń. Tak może wyglądać przyszłość według raportu "2050 Polska dla Pokoleń ".

  WWF apeluje: jeżeli nie zrobimy wystarczająco dużo, dramatyczne prognozy pogody staną się naszą codziennością. Podkreśla, że mamy wybór, możemy nie zmieniać obranego kursu, czego efektem będą pogodowe ekstrema zagrażające życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi, albo wybrać kurs na zmiany. Ten pozwoli nam uniknąć klimatycznej katastrofy.

  Zobacz prognozę pogody na 2050 rok:

  Jaka będzie przyszłość?

  Według raportu "2050 Polska dla Pokoleń" przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska klimat i jakość powietrza, rzeki, Morze Bałtyckie, różnorodność biologiczna to najważniejsze cztery obszary, które w ciągu najbliższych 30 lat będą kształtować naszą rzeczywistość.

  W raporcie przedstawiono dwa scenariusze wydarzeń w niedalekiej przyszłości. Pierwszy, niebezpieczny dla człowieka, zakładający prowadzenie dotychczasowej polityki ekologicznej. Drugi, bezpieczny, stawiający na zmianę. Raport był inspiracją i podstawą merytoryczną dla stworzenia kampanii Polska dla Pokoleń. Jej celem jest nakłonienie Polek i Polaków do zwracania uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska nie tylko na co dzień, ale również przy dokonywaniu wyboru swoich reprezentantów w instytucjach państwowych i europejskich.

  - Postanowiliśmy teraz mówić do ludzi: słuchajcie, wy macie na to wpływ, wy to zrobiliście, to teraz musicie to odkręcić przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe - podkreśliła Katarzyna Karpa-Świderek.

  Czytaj raport WWF

  Główne zagrożenia

  Z raportu wynika, że ochrony środowiska nie należy oddzielać od rozwoju naszego kraju. Jest ona koniecznym warunkiem dobrego funkcjonowania gospodarki.

  - Jeżeli dbamy o planetę, to to się przekłada na nasze portfele. Też w postaci bezpieczeństwa. Na przykład mamy mniej klęsk żywiołowych, z którymi później nie musimy sobie radzić. Nie musimy też wydawać pieniędzy, żeby te straty odwracać - tłumaczyła przedstawicielka WWF. - Czyste, naturalne rzeki, które mają terasy zalewowe, które mogą sobie wylać, to jest mniej powodzi - wyliczała.

  Działania w zakresie polityki prośrodowiskowej podjęte w najbliższych latach będą miały - według raportu - wpływ na nasze życie również w obszarach dobrobytu, zdrowia, bezpieczeństwa i wolności przez kolejne dekady.

  Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Karpą-Świderek z WWF:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niepokojące wizje
  Tak wiele mówimy,piszemy,odnośnie zagrożeń ze strony klimatu, jak przeciwstawić się temu zagrożeniu.Co z tego, skoro na świecie szerzy się zło, nienawiść, pogarda dla drugiego człowieka.W Polsce wystarczy obejrzeć i posłuchać jakichkolwiek wiadomości w mediach.Niektórzy politycy i nie tylko, pragną zastąpić Boga, pouczając innych,myślą,że są doskonali.Zło zawsze prowadzi do dramatów,a w końcu do śmierci.Z nienawiści blisko nam do wojny nuklearnej,skażeniu środowiska, powietrza,wody i żywności.Wówczas sprawiedliwość weźmie górę i spowoduje odwrócenie sytuacji.Zmusi nas do przymusowej emigracji,a tam gdzie dotrzemy,zostaniemy niewpuszczeni.Nam ''starym''z tym złem dobrze się żyje,ale pomyślmy o naszych dzieciach i wnukach, jaką dramatyczną przyszłość możemy im zgotować.Przeważnie skupiamy się na jednej wizji, zagrożenia ze strony klimatu,a nie dostrzegamy innych wizji i zagrożeń.Teraz rozpoczął się wyścig do Parlamentu Europejskiego,a po wyborach nic się nie zmieni,zło, nenawiść,pogarda do innych pozostanie,bo nikt tego tematu nie będzie w stanie poruszyć.Żeby ludzkość zrozumiała,że tylko w miłości jest przyszłość, musi dojść do globalnego dramatu.
  ~Lech /2019-04-07 16:27
 • tak będzie
  I dobrze,nic już nie da się zrobić.Ludzie zapłacą karę.Zresztą nie tylko w przyrodzie jest coraz gorzej!
  ~pika /2019-04-06 17:20
 • Matka Boska
  Przecież mamy tyle Matek Boskich że na pewno nic nam nie grozi.
  ~fred /2019-04-06 10:29
 • GROCHEM O SCIANE
  TO NIC NIE DA, NIKT W TO NIE WIERZY, I WSZYSCY OLEWAJA ,JUZ JEST ZA POŹNO, WSZYSCY UMRZEMY I NARESZCIE ZIEMIA ODETCHNIE, POSPRZĄTA PO HOMO CRUDELIS I BEDZIE NOWA EPOKA, POST HOMOSAPIENS.
  ~OOOOOOOOOOOOOO /2019-04-06 10:24
 • prawda
  nie uswiadamiaj zwyklego kowalskiego tylko te tepe glowy w sejmie bo to oni sa od tego by dbac o polske
  ~janusz /2019-04-06 08:06
 • Trąby powietrzne, gradobicia, Dolny Śląsk pod wodą i przygłupy z tvn
  Już jątrzą głupki
  ~nbcbcse /2019-04-06 06:53
 • Prognoza pogody
  Nie umiemy dobrze przewidziec pogody na nastepny dzien/tydzien a ta prognoza to czyste wrozenie z fusow. Ci co ja przygotowali i tak nie beda wtedy zyli i nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci za swoje slowa.
  ~swk /2019-04-05 22:50
 • wwf
  6 wymieranie gatunków. i co . normalna sprawa. nie da się słuchać tego bełkotu.
  ~bingos /2019-04-05 22:30
 • ...
  A Pani Cegielska dobrze się trzyma jak na ten 2050 rok
  ~samarytanin /2019-04-05 19:25
 • ziemia?
  Jak tak dalej pujdzie to pewne szybciej sie tak stanie,przerombane mamy,czy warto pracowac chyba nie.My to mamy problemy dziennie cos nowego.
  ~bolok /2019-04-05 18:46
 • mam dość
  tej propagandy mam dość. Polska jest bardziej zalesiona niż 50 lat temu. powietrze jest dużo lepsze niż na początku lat 90. za zanieczyszczenie Ziemi odpowiadają w tej chwili głównie Chiny i Indie. tak, to też wina Zachodu, całą produkcję przemysłową wyprowadzono tam, gdzie nie ma żadnych standardów czystości. może tam trzeba wprowadzać te standardy, będzie drożej, ale podobno przyszłość nie ma ceny. a, i nie będzie podniesienia poziomu oceanów i zatopienia całych krajów. powierzchnia oceanu to ponad 360 000 000 km², czyli 360 miliardów m². żeby podnieść poziom oceanu o metr, trzeba stopić 360 miliardów metrów sześciennych lodu. przy tym nie ma co liczyć Arktyki, bo prawie cały lód tam jest już w wodzie, stopienie go akurat zmniejszy jego objętość. więc Antarktyda: ma tylko 14 000 000 km². i nie ma szansy, że ten lód kiedykolwiek stopnieje, tam latem jest -35 stopni.
  ~mojo jojo /2019-04-05 16:28
 • Bujda na kółkach
  Ludzie mają manie wyższości i myślą że ich działania zmieniają klimat .Może w obszarze mikro tak ale globalnie Ziemia była przed nam i będzie po nas poradzi sobie bez nas a my.Zmiany te zachodzą bez naszego udziału możemy tylko się dopasować
  ~EkoPlus /2019-04-05 14:47
 • 555
  oby tylko durna opozycja nie doszła do władzy
  ~doda /2019-04-05 14:15
 • Arakno
  Wow fajnie zrobione wiecej takich filmików uświadamiajacych powinno byc żyje 35 lat i pamiętam że zima 4 miesiące potrafiła trwać a teraz ??? w listopadzie do + 16 stopni C zmiany klimatu to fakt a gradobicia a trąby powietrzne susze ??
  Geralt84 /2019-04-05 13:35
 • Koniec świata
  W tym wariancie opisanym powyżej to nie ma się czym martwić. Gdyby taki scenariusz się sprawdzał to starzejący się szybciej umrą i tym samym wpływ człowieka na środowisko też się znacząco zmniejszy. No chyba żeby się okazało że przeszacowano udział ludzi w procesach klimatycznych
  Pistolet /2019-04-05 13:32
 • już to było
  to ile zarobił Al Gore na globalnym ociepleniu?
  ~adam /2019-04-05 13:16
 • kataklizm
  Przypomnę tylko, że zgodnie z prognozami sprzed 10 lat w zeszłym roku miało już nie być wielu miast, m.in. Miami, Nowego Yorku, Wenecji, Trójmiasta itd, miało nie być Arktyki, miał być gwałtowny wzrost liczby huraganów, miało być dużo więcej pustyń, itd itd...
  ~beerh /2019-04-05 13:08
 • pogoda
  Jeżeli przetrzymamy rządy prezesa to i potop przetrzymamy
  ~zsort /2019-04-05 12:42
 • Życie
  Jakiś pesymista to pisał.
  marcinponiewierski /2019-04-05 12:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...