Informacje
 • Trąby powietrzne, gradobicia, Dolny Śląsk pod wodą. Zatrważająca prognoza dla Polski

  05-04-2019 11:46 WWF alarmuje
  Jak może wyglądać rok 2050 Foto: WWF Polska | Video: WWF Polska

  Zmieniamy planetę w sposób nieprawdopodobny - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek z WWF. Jeżeli nie przestaniemy, Polska i jej krajobraz zmienią się diametralnie. Pokazuje to raport "2050 Polska dla Pokoleń".

  - Obecnie nie tylko podgrzewamy planetę, czyli zmieniamy strukturę lodowców, ale mamy też do czynienia z szóstym masowym wymieraniem gatunków i pierwszym z powodu działalności człowieka. To jest naprawdę poważna sprawa - powiedziała Katarzyna Karpa-Świderek na antenie TVN24.

  Niepokojąca wizja

  Temperatura powietrza sięgająca 33 stopni Celsjusza w Suwałkach, a 40 stopni we Wrocławiu. Na zachodzie silne gradobicia, w centrum kraju możliwe trąby powietrzne. W województwie łódzkim utrzymująca się susza. Lokalne burze, które rozniecają pożary. Szalejące zamiecie pyłowe. Dolny Śląsk zmagający się z powodzią. Stały zakaz kąpieli w morzu z powodu utrzymujących się  w nim sinic.

  Ze względu na ekstremalną temperaturę osoby starsze i dzieci objęte zakazem wychodzenia ze schłodzonych pomieszczeń. Tak może wyglądać przyszłość według raportu "2050 Polska dla Pokoleń ".

  WWF apeluje: jeżeli nie zrobimy wystarczająco dużo, dramatyczne prognozy pogody staną się naszą codziennością. Podkreśla, że mamy wybór, możemy nie zmieniać obranego kursu, czego efektem będą pogodowe ekstrema zagrażające życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi, albo wybrać kurs na zmiany. Ten pozwoli nam uniknąć klimatycznej katastrofy.

  Zobacz prognozę pogody na 2050 rok:

  Jaka będzie przyszłość?

  Według raportu "2050 Polska dla Pokoleń" przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska klimat i jakość powietrza, rzeki, Morze Bałtyckie, różnorodność biologiczna to najważniejsze cztery obszary, które w ciągu najbliższych 30 lat będą kształtować naszą rzeczywistość.

  W raporcie przedstawiono dwa scenariusze wydarzeń w niedalekiej przyszłości. Pierwszy, niebezpieczny dla człowieka, zakładający prowadzenie dotychczasowej polityki ekologicznej. Drugi, bezpieczny, stawiający na zmianę. Raport był inspiracją i podstawą merytoryczną dla stworzenia kampanii Polska dla Pokoleń. Jej celem jest nakłonienie Polek i Polaków do zwracania uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska nie tylko na co dzień, ale również przy dokonywaniu wyboru swoich reprezentantów w instytucjach państwowych i europejskich.

  - Postanowiliśmy teraz mówić do ludzi: słuchajcie, wy macie na to wpływ, wy to zrobiliście, to teraz musicie to odkręcić przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe - podkreśliła Katarzyna Karpa-Świderek.

  Czytaj raport WWF

  Główne zagrożenia

  Z raportu wynika, że ochrony środowiska nie należy oddzielać od rozwoju naszego kraju. Jest ona koniecznym warunkiem dobrego funkcjonowania gospodarki.

  - Jeżeli dbamy o planetę, to to się przekłada na nasze portfele. Też w postaci bezpieczeństwa. Na przykład mamy mniej klęsk żywiołowych, z którymi później nie musimy sobie radzić. Nie musimy też wydawać pieniędzy, żeby te straty odwracać - tłumaczyła przedstawicielka WWF. - Czyste, naturalne rzeki, które mają terasy zalewowe, które mogą sobie wylać, to jest mniej powodzi - wyliczała.

  Działania w zakresie polityki prośrodowiskowej podjęte w najbliższych latach będą miały - według raportu - wpływ na nasze życie również w obszarach dobrobytu, zdrowia, bezpieczeństwa i wolności przez kolejne dekady.

  Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Karpą-Świderek z WWF:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • mam dość
  tej propagandy mam dość. Polska jest bardziej zalesiona niż 50 lat temu. powietrze jest dużo lepsze niż na początku lat 90. za zanieczyszczenie Ziemi odpowiadają w tej chwili głównie Chiny i Indie. tak, to też wina Zachodu, całą produkcję przemysłową wyprowadzono tam, gdzie nie ma żadnych standardów czystości. może tam trzeba wprowadzać te standardy, będzie drożej, ale podobno przyszłość nie ma ceny. a, i nie będzie podniesienia poziomu oceanów i zatopienia całych krajów. powierzchnia oceanu to ponad 360 000 000 km², czyli 360 miliardów m². żeby podnieść poziom oceanu o metr, trzeba stopić 360 miliardów metrów sześciennych lodu. przy tym nie ma co liczyć Arktyki, bo prawie cały lód tam jest już w wodzie, stopienie go akurat zmniejszy jego objętość. więc Antarktyda: ma tylko 14 000 000 km². i nie ma szansy, że ten lód kiedykolwiek stopnieje, tam latem jest -35 stopni.
  ~mojo jojo /2019-04-05 16:28
 • Bujda na kółkach
  Ludzie mają manie wyższości i myślą że ich działania zmieniają klimat .Może w obszarze mikro tak ale globalnie Ziemia była przed nam i będzie po nas poradzi sobie bez nas a my.Zmiany te zachodzą bez naszego udziału możemy tylko się dopasować
  ~EkoPlus /2019-04-05 14:47
 • 555
  oby tylko durna opozycja nie doszła do władzy
  ~doda /2019-04-05 14:15
 • Arakno
  Wow fajnie zrobione wiecej takich filmików uświadamiajacych powinno byc żyje 35 lat i pamiętam że zima 4 miesiące potrafiła trwać a teraz ??? w listopadzie do + 16 stopni C zmiany klimatu to fakt a gradobicia a trąby powietrzne susze ??
  Geralt84 /2019-04-05 13:35
 • Koniec świata
  W tym wariancie opisanym powyżej to nie ma się czym martwić. Gdyby taki scenariusz się sprawdzał to starzejący się szybciej umrą i tym samym wpływ człowieka na środowisko też się znacząco zmniejszy. No chyba żeby się okazało że przeszacowano udział ludzi w procesach klimatycznych
  Pistolet /2019-04-05 13:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...