Informacje

 • Tragiczny bilans wzrósł. Kolejne ofiary śmiertelne mrozu

  04-03-2018 12:20

  Obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym mrozem

  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Shutterstock | Video: TVN Meteo

  Od sobotniego do niedzielnego poranka na skutek siarczystego mrozu życie straciły trzy osoby. Dla własnego bezpieczeństwa sprawdzajcie, gdzie pogoda jest groźna. Przypominamy, że obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Jak poinformowało w niedzielę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, trzy osoby zmarły minionej doby z powodu wychłodzenia organizmu, a jedna zatruła się śmiertelnie tlenkiem węgla.

  Jak powiedziała Bożena Wysocka z RCB, do śmiertelnych przypadków wychłodzenia doszło w Mławie (woj. mazowieckie), w Zawadzie (woj. lubelskie) oraz w Starachowicach (woj. świętokrzyskie).

  Według danych Komendy Głównej Policji od początku listopada zeszłego roku w wyniku wychłodzenia zmarło 69 osób. Z kolei - według danych Państwowej Straży Pożarnej - z powodu zatrucia tlenkiem węgla od 1 października 2017 r. zmarło 55 osób.

  Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie - przypominają.

  NA DOLE ARTYKUŁU ZNAJDZIECIE INFORMACJE O TYM, JAK POMAGAĆ WYCHŁODZONYM OSOBOM, A TAKŻE JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA

  Jak groźna jest teraz pogoda?

  Pogoda wciąż stanowi zagrożenie. Niebezpiecznie jest w górach, gdzie mogą schodzić lawiny. Groźny dla zdrowia i życia jest także mróz. Namawiamy do śledzenia komunikatów, jakie zamieszczamy na stronie.

  Zagrożenie lawinowe

  W polskich górach mogą schodzić lawiny, a mróz, który co prawda zelżał, nadal stanowi poważne zagrożenie. Pogoda jest niebezpieczna.

  W górach wciąż zalega gruba pokrywa śnieżna, która przy dodatkowym obciążeniu może gwałtownie się osunąć, wywołując lawinę.

  Zarówno Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydały ostrzeżenia drugiego stopnia przed lawinami. Niebezpieczeństwo zejścia lawiny utrzymuje się w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach i rejonie Babiej Góry.

  Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek przypomina, że każdy, kto wybiera się w góry, musi zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety i naładowany telefon komórkowy. - W góry wychodzimy rano, bo dzień nadal jest jeszcze krótki i dość szybko zapada zmierzch - sugeruje Szczurek.

  Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym mrozem

  Województwo warmińsko-mazurskie

  W niedzielę temperatura maksymalna osiągnie od -6 st. C do -3 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h. W tym regionie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C do -13 st. C, lokalnie spadek temperatury do -19 st. C.

  Województwo mazowieckie

  Na Mazowszu prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C na północy i wschodzie województwa do -11 st. C na zachodzie. Wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 10 km/h do 20 km/h.

  Województwo podlaskie

  Temperatura maksymalna w niedzielę osiągnie od -6 st. C do -3 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h. Na tym obszarze prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C do -13 st. C, lokalnie wystąpi spadek temperatury do -19 st. C.

  Województwo lubelskie

  Na Lubelszczyźnie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C do -13 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.

  Województwo małopolskie - subregion południowy

  Na tym obszarze prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17 st. C do -15 st. C, lokalnie -19 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.

  Województwo podkarpackie

  W tym regionie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17 st. C do -15 st. C, lokalnie na południu województwa -20 st. C. Wystąpi wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.

  Ostrzeżenia są ważne do poniedziałku rano.

  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia informuje, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Jak pomagać wychłodzonym

  Policjanci przypominają, by udzielając pierwszej pomocy w przypadku hipotermii - po upewnieniu się, że w danym miejscu jest bezpiecznie - założyć rękawiczki, by samemu nie doznać odmrożeń i sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i czy jest przytomny. Później powinniśmy wezwać pogotowie i starać się nie dopuścić do dalszego wychłodzenia organizmu, w miarę możliwości przenosząc taką osobę w ciepłe miejsce. Gdy jej ubranie jest mokre, należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie. Osobę poszkodowaną trzeba okryć kocem lub folią izotermiczną - złotą stroną do góry.

  Jeśli poszkodowany jest przytomny, można podać mu do picia gorący napój z wysoką zawartością cukru, ale w żadnym wypadku nie należy rozgrzewać poszkodowanego alkoholem - potęguje on wyziębienie organizmu. Uszkodzenia skóry powinno się zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Do przyjazdu pogotowia konieczne jest stałe monitorowanie oddechu. W żadnym wypadku nie wolno pocierać części ciała poszkodowanego, gwałtownie nim poruszać ani pozostawiać go samego.

  Objawy zatrucia tlenkiem węgla

  Niepokojącymi objawami, świadczącymi o ulatniającym się tlenku węgla, mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem, jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika.

  Czad (tlenek węgla) jest "cichym zabójcą". Jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony jest transport tlenu do płuc.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Eee
  Za socjalizmu ludzie umierali jeszcze bardziej , tylko nie było TVN24 a PRLowskie media, w których mogłeś się tylko dowiedzieć który zakład wyrobił 120% normy.
  Eee /2018-03-04 13:19
 • za socjalizmu
  za socjalizmu tego nie było. więcej osób umiera w ciągu miesiąca z zimna niz w całym stanie wojennym
  zdzichkom1 /2018-03-04 09:49
 • Rząd mial,sluchac ludu
  Za premie można by wybudować.....kilka schronisk....darmowe posiłki ...
  Zimnym okiem /2018-03-04 09:27
 • Może
  Powinno się zamykać bezdomnych na czas zimy skoro nie chcą iść do schroniska.
  marcinponiewierski /2018-02-28 11:08
 • pozdrowienia z Miami na Florydzie
  w Miami +26
  ~Roman /2018-02-27 12:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni Polska znalazła się w silnym strumieniu ciepła, które płynie do nas...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu znad południowej Norwegii, tylko na południu kraju po...