Informacje
 • Trudne warunki w Tatrach. "Gdybym był turystą, to nie wychodziłbym w góry"

  13-11-2019 12:52 Wieje, pada, jest mglisto
  Wysłany został alert RCB Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają - warunki pogodowe w górach nie sprzyjają wycieczkom. Pada deszcz i śnieg, a widzialność dodatkowo utrudniają mgły. Miejscami wciąż zalegają połamane drzewa i konary - skutki wichur, jakie pojawiły się w nocy z wtorku na środę.

  Warunki turystyczne w Tatrach są trudne, a po wtorkowych wichurach na niektórych szlakach zalegają połamane drzewa i gałęzie - wynika ze środowych informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  - Warunki są kiepskie. Pada, jest mgła. W ostatnim czasie spadło trochę śniegu. Gdybym był turystą, to nie wychodziłbym w góry – powiedział ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Długopolski.

  Podkreślił, że trudna sytuacja związana jest także z wtorkowym wiatrem – w Tatrach jego prędkość przekraczała 200 kilometrów na godzinę.

  >>> Sprawdź, gdzie pogoda będzie stwarzać zagrożenie

  Niebezpiecznie na szlakach

  Zgodnie ze środowym komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego, warunki turystyczne w górach są niekorzystne. Na skutek silnego wiatru na niektórych szlakach zalegają gałęzie i pojedyncze drzewa, które są na bieżąco usuwane. Z powodu intensywnych opadów deszczu wszystkie szlaki są bardzo mokre, w niektórych miejscach stoi na nich woda. Wiatr wytopił znaczną część śniegu, niemniej jednak zalega on jeszcze w wyższych partiach Tatr, powyżej schronisk. Na szlakach jest bardzo ślisko. W niższych partiach gór są duże ilości błota, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej. W górach od wysokości 1900 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  - Należy pamiętać, że listopadowe dni są wyjątkowo krótkie. Słońce zachodzi już około godziny 16. Wycieczkę trzeba zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem – przypomina w komunikacie TPN.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...