Informacje
 • Uwaga na silny mróz i marznący deszcz.
  Żółte alerty i prognoza ostrzeżeń

  29-11-2018 21:28 Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń
  Prognoza pogody na sobotę Foto: pexels.com | Video: tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców części kraju przed silnym wiatrem i marznącymi opadami. Będą też regiony, gdzie chwyci mróz. W kolejnych dniach pogoda również może stwarzać zagrożenie.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega - pogoda w Polsce może być wyjątkowo groźna oraz "powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

  Na północy kraju wydano ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem, a na północnym zachodzie przed marznącymi opadami.

  Dodatkowo, w kilku powiatach na południu kraju spodziewany jest silny mróz.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  SILNY WIATR

  W województwie pomorskim (w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, gdańskim, nowodworskim oraz w Gdańsku, Sopocie i Gdyni) wiatr może osiągać średnią prędkość od 30 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h. Alert obowiązuje do godziny 15 w piątek.

  W województwie warmińsko-mazurskim (na terenie powiatów: bartoszyckiego, lidzbarskiego, braniewskiego, elbląskiego i Elbląga) wiatr powieje ze średnią prędkością 25-40 km/h. W porywach rozpędzi się do 75 km/h. Ostrzeżenie będzie ważne od godziny 16 w czwartek do godziny 16 w piątek.

  MARZNĄCY DESZCZ

  W województwie zachodniopomorskim (na terenie powiatów: kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego, Świnoujścia, choszczeńskiego, gryfińskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, goleniowskiego, polickiego, Szczecina, łobeskiego) IMGW ostrzega przed wystąpieniem słabych opadów marznących i deszczu ze śniegiem powodujących gołoledź. Alerty będą obowiązywać od piątkowego poranka do godziny 12.00.

  Marznący deszcz będzie też zagrożeniem dla mieszkańców powiatów: gorzowskiego, Gorzowie Wielkopolskim, sulęcińskiego, słubickiego i krośnieńskiego w woj. lubuskim. Alert wygaśnie w piątek o godzinie 15.

  SILNY MRÓZ

  W woj. małopolskim w powiatach nowotarskim i tatrzańskim oraz w woj. podkarpackim w powiatach leskim i bieszczadzkim może chwycić silny mróz. W nocy temperatura może wynieść od -19 stopni Celsjusza do -15 st. C. W dzień termometry wskażą od -7 st. C do -4 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godziny 7.30 w piątek.

  Prognoza zagrożeń na piątek

  Między godziną 7.30 w piątek a godziną 7.30 w sobotę w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim spodziewane są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

  W województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim między godziną 7.30 w piątek a godziną 7.30 w sobotę prognozuje się wystąpienie silnego wiatru.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  IMGW może wydać ostrzeżenia przed marznącymi opadami również na okres od soboty od godziny 7.30 do niedzieli do godziny 7.30.

  Opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź według prognozy IMGW miałyby występować w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  Między godziną 7.30 w niedzielę a 7.30 w poniedziałek alerty pierwszego stopnia mogą zostać wydane dla czterech województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. W tych regionach prognozuje się wystąpienie początkowo słabych opadów marznących deszczu lub mżawki powodujących gołoledź.

  Czym jest prognoza zagrożeń

  Jak informuje IMGW, "prognoza zagrożeń to prognoza na okres trzech kolejnych dni zawierająca informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Jeżeli w tym czasie sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej niekorzystnym kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne".

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....