Informacje
 • Uwaga na silny mróz. Żółte alerty i prognoza ostrzeżeń

  06-01-2019 21:10 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Omenaa Mensah o pogodzie w czwartek Foto: Damian Dziugieł | Video: TVN24

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed szeregiem niebezpieczeństw pogodowych. Wydano orientacyjne prognozy zagrożeń przed intensywnymi opadami śniegu, silnym mrozem, oblodzeniem, opadami marznącymi i porywistym wiatrem.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki ostrzegają przed szeregiem niebezpieczeństw pogodowych. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia i prognoza zagrożeń.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym mrozem obowiązują w województwach:

  - warmińsko-mazurskim (w powiatach: gołdapskim, oleckim i ełckim) i podlaskim (z wyłączeniem powiatów: kolneńskiego, łomżyńskiego, Łomży, zambrowskiego, wysokomazowieckiego i siemiatyckiego), gdzie temperatura minimalna w nocy ma miejscami wynosić od -16 stopni Celsjusza do -11 st. C. W dzień natomiast osiągnie od -7 st. C do -4 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 5 do 10 km/h. Alerty będą obowiązywać od godziny 22 w niedzielę do godz. 10 w poniedziałek;

  - śląskim (w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim), gdzie temperatura minimalna w nocy sięgnie od -16 st. C do -13 st. C, zaś w dzień od -7 st. C do -5 st. C. Wiatr osiągnie prędkość od 10 do 15 km/h. Ostrzeżenie ma być ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 9.30 w poniedziałek;

  - małopolskim (w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim), gdzie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17 st. C do -13 st. C. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -9 st. C do -7 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 10 km/h do 15 km/h. Ostrzeżenie ma obowiązywać od godz. 22 w niedzielę do godz. 9.30 w poniedziałek.

  Prognoza zagrożeń

  PONIEDZIAŁEK

  W województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim prognozuje się wystąpienie opadów marznących deszczu lub mżawki powodujących gołoledź.

  W województwach śląskim i małopolskim mogą pojawić się ostrzeżenia przed silnym mrozem. Zagrożenie szczególnie da się we znaki mieszkańcom południowych regionów.

  Alerty pojawią się między godz. 7.30 w poniedziałek a godz. 7.30 we wtorek.

  WTOREK

  W województwach zachodniopomorskim i lubuskim powieje silniejszy, zachodni, północno-zachodni i północny wiatr. IMGW prognozuje, że jego średnia prędkość sięgnie od 20 do 50 kilometrów na godzinę. W porywach może rozpędzać się do 80 km/h.

  Oblodzenia dadzą się we znaki w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Prognozuje się tam spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -7 st. C do 1 st. C, przy gruncie od -8 st. C do 0 st. C.

  W województwach opolskim, łódzkim i świętokrzyskim prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu, powodującego gołoledź.

  W województwach śląskim i małopolskim, na południu synoptycy przewidują wystąpienie południowo-zachodniego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, który w porywach osiągnie do 65 km/h. Wiatr może tam spowodować zawieje i zamiecie śnieżne. Na południu województw wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 cm. Na zachodzie województw pojawią się słabe opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź.

  Na południu województwa podkarpackiego możliwe jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, z południowego zachodu, który może spowodować zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenia mogą zostać wydane między godz. 7.30 we wtorek a godz. 7.30 w środę.

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW, "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska."

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...