Informacje

 • W nocy kilkanaście stopni mrozu.
  Obowiązują żółte alerty pogodowe

  24-01-2019 21:38

  Sprawdź, gdzie wydano ostrzeżenia

  Prognoza pogody na niedzielę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Noc z czwartku na piątek oraz piątkowy poranek miejscami będą bardzo mroźne. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że temperatura może spaść do -18 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach prognozuje się opady marznące.

  Pogoda będzie stwarzać zagrożenie w północno-wschodnich regionach kraju. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że temperatura w nocy z czwartku na piątek może wynieść od -15 do -12 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet do -18 st. C.

  Alerty przed silnym mrozem obejmują województwa:

  - podlaskie, gdzie są ważne we wszystkich powiatach z wyjątkiem powiatu siemiatyckiego;

  - warmińsko-mazurskie, gdzie są ważne w powiatach: piskim, mrągowskim, ełckim, oleckim, gołdapskim, giżyckim, węgorzewskim, kętrzyńskim, bartoszyckim.

  Ostrzeżenia wygasną w piątek o godzinie 10.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  W sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę IMGW może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. W tych regionach mogą występować opady marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu, co może doprowadzić do powstania gołoledzi.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  Niebezpiecznie może być również w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek. IMGW prognozuje, że na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego mogą występować słabe i umiarkowane opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź.

   

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jest to prognoza na okres trzech kolejnych dni, zawierająca informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Jeżeli w tym czasie sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej, niekorzystnym kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...