Informacje

 • "W polskiej pogodzie wszystko się może zadziać". Przed nami jeszcze zimna Zośka

  26-04-2018 18:57

  Wiosennej aurze towarzyszyć będą burze i deszcz

  Joanna Remiszewska-Michalak o anomaliach pogodowych Foto: Flickr (CC BY 2.0)/Johan Neven | Video: TVN24

  Czeka nas ciepła majówka. Pamiętajmy jednak, że o tej porze roku pojawiają się takie zjawiska jak zimna Zośka czy zimni ogrodnicy. O różnych obliczach kwietniowej i majowej pogody we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 opowiadała doktor Joanna Remiszewska-Michalak.

  Tegoroczny kwiecień przyzwyczaił nas do wysokiej temperatury. 21 kwietnia termometry pokazały w Tarnowie aż 28 stopni Celsjusza.

  - To będzie najcieplejszy kwiecień od kilku lat. Bodajże ostatni taki ciepły był w 2012 roku - mówiła na antenie TVN24 Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

  Na razie możemy cieszyć się dobrymi prognozami. - To, co w tej chwili mamy, to są same pozytywne wiadomości - podkreśliła Remiszewska-Michalak.

  Według synoptyków w najbliższych dniach poczujemy ciepło. Pod koniec kwietnia Polska będzie pod wpływem wyżu znad Morza Czarnego. - Będzie ściągał na teren Polski bardzo ciepłe, zwrotnikowe powietrze - powiedziała.

  Przed nami zimna Zośka

   

  Powinniśmy jednak spodziewać się zmiany pogody. - Nie chcę być złym prognostykiem, ale ciągle jesteśmy przed trzema ogrodnikami, gdzie też te przymrozki w zasadzie są typowe - przestrzegała.

  - Znowu wrócimy do typowo wiosennej pogody, czyli do piętnastu stopni - opowiadała doktor Remiszewska-Michalak. - Końcówka weekendu może być troszeczkę chłodniejsza - dodała.

  Zimni ogrodnicy i zimna Zośka, to typowe zjawiska charakterystyczne dla naszego klimatu. Dotyczą dni 12, 13, 14 i 15 maja, czyli imienin świętych "ogrodników" - Pankracego, Serwacego i Bonifacego oraz Zofii.

  Co roku, według statystyki, w maju w okolicy tych dni nadchodzi fala przymrozków. To wtedy, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego, między innymi nad Polską, ma miejsce zmiana cyrkulacji powietrza. Wyż słabnie, a wraz z niżem barycznym nad Europę Środkową i Wschodnią napływa arktyczne powietrze z północy.

  Fizyk ostrzegała także przed towarzyszącymi wiośnie zjawiskami: burzami i opadami deszczu. Zalecała sprawdzanie komunikatów i ostrzeżeń służb meteorologicznych.

  Jak z globalnym ociepleniem?

  Remiszewska-Michalak przypomniała też, że w zeszłym roku w majówkę na molo w Sopocie leżał śnieg. Reporterzy 24 pokazywali nam swoje zaśnieżone miejscowości. - Taki mamy klimat - komentowała fizyk. - W polskiej pogodzie wszystko się może zadziać - podkreśliła.

  Skomentowała również powiązanie ocieplenia klimatu ze śniegiem w maju ubiegłego roku i wysoką temperaturą w obecnym.

  - Ocieplenie klimatu ciągle jest - podkreśliła fizyk. Tłumaczyła, że nie możemy patrzeć na globalne ocieplenie przez pryzmat sytuacji pogodowej w Polsce. Nawet sytuacji, kiedy w naszym kraju występują lokalne zawirowania, chłodniejsze miesiące. Pewne jest, że temperatura ciągle rośnie. - Cały czas to ocieplenie jest. I nie przestawajmy być czujni - dodała dr Joanna Remiszewska-Michalak.

  - Niestety, globalne ocieplenie jest to machina, która się rozpędziła i którą nie tak szybko, zdaje się, jesteśmy w stanie zatrzymać - podsumowała doktor Remiszewska-Michalak.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Różne oblicze kwietniowej i majowej aury
  Błędem byłoby,gdybyśmy na zmiany klimatu patrzyli przez pryzmat sytuacji pogodowej w Polsce.Nasz kraj leży w klimacie przejściowym, na pograniczu różnych mas powietrza,(uwidoczni to się szczególnie w długi weekend) dlatego nie można oceniać w skali globalnej tego,co dzieje się u nas.W okresie kwietniowo-majowym wody Północnego Atlantyku,wody otaczające Grenlandię i całą Arktykę są zimne.W tym okresie występują tam idealne warunki do tworzenia się silniejszych wyżów,skąd docierało już zimno do innych rejonów świata,tylko nie do Europy środkowej.Chłody w kwietniu mieliśmy m.inn.w Kanadzie,USA,Francji, Hiszpanii,nawet w Maroku.Trwa przebudowa w Europie.Jest duża dynamika w pogodzie.Nawet prognozy 'na krótką metę' mogą być nietrafione.W miarę przybliżania się 'zimnych ogrodników',mogą nastąpić duże zmiany. W tym roku istnieje 'wysokie' prawdopodobieństwo na dłuższą zmianę cyrkulacji powietrza z zimnych północnych rejonów.Jest jeszcze wariant, choć mniej realny,ale jest,że maj to ciepło''pociągnie'' dalej.Jak wyżej wspomniano,wszystko w polskiej pogodzie może zaistnieć.Ja nie jestem do końca przekonany o ''globalnym ociepleniu'' Co innego myślą i mówią mieszkańcy Ameryki Północnej.Moim zdaniem w pogodzie jest remis 1 :1.
  ~Lech /2018-04-27 20:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Procesy naturalne na lądzie, w wodzie i w powietrzu decydują o życiu na Ziemi. W...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepłe dni - z temperaturą powyżej 20 stopni - od tego weekendu będą rzadkością....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju rozległego niżu Elena znad północnej Norwegii....