Informacje
 • W sobotę koniec wiosennej idylli. "Zaczną poniewierać nami bardzo aktywne niże"

  12-03-2014 14:43 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek

  W sobotę czeka nas atak zimowej aury

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo

  Słoneczny wyż Ingo odsunie się od Polski nad Morze Czarne. Od soboty pogodą w Europie Północnej i Środkowej zaczną poniewierać bardzo aktywne niże. Kilka głębokich (ciśnienie w centrum około 970 hPa) układów niskiego ciśnienia z rejonu Islandii będzie "nurkować" nad Bałtyk, po czym odbijać nad północną Rosję.

  W świetle dzisiejszych (12.03) materiałów prognostycznych modelu GFS niże mają doświadczać Polskę od soboty przez następny tydzień. Wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr, w porywach do 80-100 km/h, okresami nad morzem porywy mogą osiągać 120 km/h. Napłyną chłodne masy powietrza polarno-morskiego z północnego-zachodu, a nawet na chwilę masy pochodzenia arktycznego, o cechach morskich.

  Pierwsze zwiastuny zmian już występują: każdej doby ciśnienie powoli, ale konsekwentnie spada. W piątek pojawi się więcej zachmurzenia kłębiastego na północy kraju, a nad samym morzem może wystąpić słaby deszcz.

  Deszcz, śnieg i wiatr

  Od soboty w Polsce zrobi się szaro-biało, wietrznie i zimno. Wystąpią opady deszczu przechodzące na północy i w głębi kraju w deszcz ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia temperatura ma wynieść od 5 st. C na Pomorzu Zachodnim przez 7 st. C w centrum kraju do 12 st. C na Podkarpaciu.

  Wiał będzie zachodni i północno-zachodni wiatr - silny, w porywach dochodzący do 80-100 km/h, a nad samym morzem do 120 km/h. Może powodować zawieje śnieżne znacznie ograniczające widzialność.

  Miejscami do 5 cm śniegu

  W niedzielę utrzymają się opady deszczu ze śniegiem, na wschodzie kraju samego śniegu do 5 cm oraz wiatr zachodni, silny, w porywach do 80 km/godz. Temperatura maksymalna od 2 st. na Suwalszczyźnie do 8 st. na Pomorzu Zachodnim. Temperatura odczuwalna będzie dużo niższa.

  Północnoatlantyckie sztormy

  W poniedziałek znów będzie padać deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Blisko Polski znajdzie się centrum kolejnego głębokiego niżu i tym samym wzrośnie prędkość wiatru, sięgając w porywach do 80-100 km/h. Jest duże prawdopodobieństwo, że północnoatlantyckie sztormy wędrujące nad Skandynawią, będą o Polskę zahaczać przez następne dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :(
  dlaczego warszawa waszym zdaniem jest w centrum? Łodzianka
  ~czarownica /2014-03-15 21:59
 • gowno sie znacie
  KŁAMCY
  ~pieprzsie /2014-03-13 19:50
 • Niech popada...sucho i samochody zakurzone...
  Nie zmieniałam opon w tym roku, jeździłam na letnich. Zimy prawie nie było.....
  ~anna /2014-03-13 13:10
 • do JJJ
  Wiosna klimatyczna się zaczyna gdy średnia temp. dobowa jest min. 5 stopni, czyli w tym roku jest już od początku marca. Klasyczne przedwiośnie mieliśmy w lutym. Zresztą widac to po ruszającej wegetacji. Zwykle zaczyna się na przełomie marca i kwietnia. Na zachodzie Polski zwykle przychodzi 2-3 tyg. wcześniej niż np. w Suwałkach. W zeszłym roku mieliśmy ją znacznie opóźnioną, więc to nie jest dobry odniośnik
  ~ala /2014-03-13 12:56
 • opony
  Co wy się tak podniecacie tymi co zmienili koła na letnie? Ja zmieniłem i co się stanie? Popada śnieg przez dzień, drugiego dnia sie roztopi i po zimie. Mogę dwa dni zostawić samochód na parkingu. Pozdrawiam wiosennie!
  ~wulkanizator /2014-03-13 10:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...