Informacje
 • "Wielki magazyn mrozu" nad Polską.
  -21,4 stopnia Celsjusza w Bieszczadach

  30-11-2018 09:21 Tomasz Wasilewski o pogodzie
  Dlaczego w Polsce wieje tak silny wiatr? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Znajdujący się nad Ukrainą i Rosją mroźny wyż spowodował, że na wschodzie Europy temperatura spadła do -20 stopni. W piątek w Polsce najzimniej było w Bieszczadach. W Stuposianach termometry pokazały -21,4 stopnia.

  W piątek najniższą temperaturę odnotowano na stacji pomiarowej w Stuposianach w Bieszczadach: -21,4 stopnia Celsjusza. W całej Polsce mamy kilkustopniowy mróz. Rano w Warszawie termometry pokazywały -7 stopni.

  Polska na linii mrozu

  Pogodę w Europie kształtują dwa ośrodki baryczne - wyż na wschodzie i niż na zachodzie. Na załączonej poniżej mapie widać, że mroźny wyż znajdujący się nad Ukrainą i Rosją spowodował, że temperatura na wschodzie spadła do -20 stopni Celsjusza. Całkiem inna aura panuje w Europie Zachodniej. We Francji mimo tak porannej pory termometry pokazały 10-12 st. C. Granica między mrozem a dodatnią temperaturą przebiega na granicy polsko-niemieckiej.

  - Tu jest wielki magazyn mrozu, na wschodzie, nad Rosją - opowiadał we "Wstajesz i wiesz" prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Podzielona Europa

  Na zachodzie Europy, a dokładnie na północ od Szkocji ukształtował się niż i sprowadza on z południowego zachodu, znad Atlantyku, ciepłe powietrze. Dlatego we Francji termometry pokazują 10-12 stopni. Po przeciwnej stronie kontynentu znajduje się wyż, który sprawia, że w Polsce jest mroźna pogoda.

  - Wyż zagarnia mroźne powietrze, które najpierw napłynęło do Rosji, a później także do wielu innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej - tłumaczył Wasilewski. Na wschodzie mamy mróz, na zachodzie kontynentu ciepło. - Polska jest po tej mroźnej stronie - dodał prezenter.

  Front okluzji ociepli Polskę

  Na granicy polsko-niemieckiej znajduje się front okluzji, czyli połączenie frontów ciepłego i chłodnego.

  - Za tym frontem jest ciepłe powietrze i dodatnia temperatura. Natomiast przed nim, po tej stronie, gdzie rządzi wyż, jest mroźne, arktyczne powietrze, które napływało przez wiele dni. I to ono sprawiło, że w Stuposianach było -21,4 stopnia Celsjusza - podkreślił Wasilewski. Dodał, że ten front będzie bardzo powoli przemieszczał się w kierunku wschodnim, czyli w naszą stronę.

  - I jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że do niedzieli do wieczora uda się to - podkreślił prezenter.

  Front okluzji będzie stopniowo kierował się na wschód, obejmując coraz to większe regiony. Dlatego na weekend synoptycy zapowiadają ocieplenie. Jeszcze z piątku na sobotę i w sobotę w wielu regionach będzie mroźno. Natomiast w niedzielę sytuacja zacznie się zmieniać.

  - To mroźne powietrze będzie wypierane na wschód do Rosji, na Ukrainę, Białoruś. Do nas będzie nacierać cieplejsze powietrze. Wcale nie jest wykluczone, że w przyszłym tygodniu, kiedy ten front wraz z ciepłym powietrzem wedrze się do Polski, będziemy mieli 10 stopni Celsjusza - mówił Wasilewski.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zaczniemy od prawie 30 stopni na termometrach. Oznacza to, że nadal...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem niżu Jorn znad północno-wschodn...