Informacje

 • Wiktor przegra z Wolfgangiem. "Jesteśmy w przededniu olbrzymiej zmiany pogody"

  18-10-2018 15:12

  Temperatura nawet o 10 stopni niższa

  Tomasz Wasilewski o aktualnej sytuacji pogodowej Foto: Shutterstock, tvnmeteo.pl | Video: TVN24

  Wyż Wiktor, wyż Wolfgang, a pomiędzy nimi niż. O "trzech rozgrywających na mapie pogodowej" mówił Tomasz Wasilewski na antenie TVN24.

  - Mamy trzech rozgrywających, bardzo ważnych, na mapie pogodowej - opowiadał we "Wstajesz i wiesz" o aktualnej sytuacji pogodowej w Polsce prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Pierwszy "rozgrywający" to wyż Wiktor, któremu zawdzięczamy piękną pogodę i napływ ciepłego powietrza w ostatnich dniach. Wiktor przemieszcza się na wschód, coraz bardziej oddalając się od Polski.

  Drugim "rozgrywającym" jest wyż Wolfgang, znajdujący się nad Wyspami Brytyjskimi. Pomiędzy tymi wyżami ulokował się trzeci "rozgrywający" - niż znad Morza Norweskiego.

  - Od niżu odchodzi front atmosferyczny, który oddziela te dwa wyże - tłumaczył Wasilewski. - To jest chłodny front i to ma dla nas ogromne znaczenie - zaznaczył.

  Wolfgang wypchnie ciepło na wschód

  Wyż Wolfgang w swojej wędrówce na wschód będzie popychał zimny front w stronę Polski. Jak mówił prezenter, za frontem napływa zimna masa powietrza z północnego zachodu. W nadchodzących dniach będzie się ona wdzierać w głąb Europy.

  - To oznacza zepchnięcie ciepła na wschód i przyjście zimna z zachodu - wyjaśnił prezenter.

  Dlatego już w ten weekend i w przyszłym tygodniu czeka nas duże i gwałtowne ochłodzenie.

  Wiktor przegra z Wolfgangiem

  Przygotowane przez Wasilewskiego zestawienie wskazań termometrów w czwartek i tych prognozowanych na najbliższy wtorek pokazuje, że temperatura spadnie nawet o 10-11 stopni Celsjusza.

  - Stanie się to przez przegraną Wiktora, a wygraną Wolfganga - podkreślił prezenter. - Jesteśmy w przededniu olbrzymiej zmiany pogody i odczujemy ją już w czasie najbliższego weekendu - zaznaczył. To jednak nie koniec przykrych niespodzianek.

  Przedsmak nadchodzącej zimy

  - Kiedy napłynie arktyczne powietrze, może być tak, że oprócz deszczu w połowie przyszłego tygodnia będzie padać deszcz ze śniegiem - stwierdził Wasilewski. Jak dodał, opady te nie będą intensywne. Ta zmiana pogody będzie się wiązać przede wszystkim z ochłodzeniem, napływem zimnego powietrza z północy.

  Opady mają być słabe i głównie przelotne. - Tu nie widać żadnych ulew ani padającego przez 3-4 dni deszczu. Chodzi przede wszystkim o ochłodzenie i zmianę masy powietrza - podsumował Wasilewski.

  Możemy się spodziewać, że do rytuałów wielu Polaków powróci poranne skrobanie szyb samochodów. Wasilewski dodał, że przymrozki staną się już normą.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Walić Wolfganga
  Niech żyje Wiktor !
  ~ala /2018-10-18 16:46
 • zima?
  Wiktor czy Wolfgang a jak przywieje Ernesta to bydom jaja i bydzie lato do swiat.
  ~wacel /2018-10-18 16:29
 • prognoza
  to dopiero prognoza mrożąca krew w żyłach
  ~fajny /2018-10-18 16:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....