Informacje
 • "Wiosenna pogoda" w najbliższych dniach. A jak zapowiada się Wigilia?

  15-12-2019 11:10 Tomasz Wasilewski o pogodzie na kontynencie
  "Mamy nad Polską front ciepły, który sprawia, że płynie ciepłe powietrze" Foto: pixabay.com/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  W najbliższych dniach w naszym kraju rozgości się strumień ciepłego powietrza. Jak stwierdził Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i weekend", temperatura może sięgnąć nawet 14 stopni Celsjusza. Prezenter tvnmeteo.pl wspomniał także o wstępnej prognozie pogody na Wigilię 2019.

  W niedzielę rano mieszkańcy wielu regionów na swoich termometrach zobaczyli wartości nietypowe dla ostatniego miesiąca w roku. W Bielsku-Białej, Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie o godzinie 6.30 temperatura sięgnęła 7 stopni Celsjusza. W Przemyślu termometry wskazały 6 st. C. Temperatura rzędu 5 st. C pojawiła się między innymi na Helu, w Ustce, Łodzi, Opolu, Kielcach, Sandomierzu czy Rzeszowie.

  - Pogoda jest taka, że właściwie nie wiadomo jaka to pora roku, jaki to czas i miesiąc - stwierdził prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i weekend". Jak dodał, w nadchodzącym tygodniu temperatura będzie jeszcze wyższa. Miejscami może sięgnąć nawet 13-14 st. C.

  Szukamy zimy

  Patrząc pod kątem temperatury w Europie, zima dała o sobie znać w nielicznych regionach kontynentu. Najniższą zarejestrowaną wartością było -17 st. C, które pojawiło się na północy Finlandii.

  - W tej ojczyźnie zimy, poza tym jednym miejscem, wcale tak mroźno nie jest - od -3 do -1 stopnia Celsjusza. W Rosji, na wschód od Moskwy, znajdziemy -5, -6, a w Europie Środkowej, chociażby w Polsce, to 3-4 stopnie powyżej zera. Podobnie u naszych wschodnich sąsiadów, u zachodnich tak samo. Im dalej na zachód Europy, tym oczywiście cieplej. O poranku w Hiszpanii czy Francji było 11-13 stopni. Jeszcze honorów zimy broni Islandia, ostatnio spadło tam dużo śniegu i jest mroźno -7, -8 stopni - opisał Wasilewski.

  Strumień ciepłego powietrza

  Za taką pogodę odpowiada układ niżowy znad Wysp Brytyjskich. Odchodzi od niego kilka frontów atmosferycznych.

  - Musimy wyróżnić tak zwany front okluzji, który jest połączeniem dwóch frontów - chłodnego i ciepłego. Mamy też front chłodny ciągnący się nad Europą Zachodnią, a nad Polską front ciepły, który sprawia, że płynie ciepłe powietrze - zaznaczył prezenter.

  Za kolejnym frontem napływa chłodne powietrze znad Atlantyku, jednak jak stwierdził Wasilewski, nie przyniesie dużej zmiany na termometrach.

  - Ono jest dość ciepłe, ale może nieco chłodniejsze od tego, które do nas napływa obecnie. To nie jest w żadnym razie zimno, tylko po prostu mniej ciepłe powietrze.

  Drugi układ baryczny, który wpływa na pogodę w Europie to wyż znad Rosji. Konsekwencją jego obecności jest temperatura rzędu -5 st. C w regionach na wschód od Moskwy. Z kolei Europa Środkowa z jego powodu dozna wtłaczania strumienia ciepłego powietrza w najbliższych dniach.

  Wstępna prognoza pogody na Wigilię 2019

  Według wstępnej prognozy pogody, wpływ ciepłego powietrza będzie widoczny jeszcze w Wigilię. W całym kraju temperatura prawdopodobnie osiągnie wartości przekraczające 0 st. C.

  - To się jeszcze może zmienić, ale wszystkie kolejne obliczenia modeli meteorologicznych pokazują, że w Wigilię będzie bardzo ciepło, nawet do 11 stopni powyżej zera. To właściwie jest wiosenna pogoda, a nie zimowa - powiedział Wasilewski.

  >>> Czytaj więcej: Jaka prognoza na święta?

  >>> Czy na święta potrzebny jest śnieg?

  Całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim zobaczysz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Byle jaka
  Czyli ciepło i mokro.
  ~Nick /2019-12-16 15:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...