Informacje
 • Wiosna w Europie według Amerykanów.
  Jaka pogoda czeka Polskę?

  22-02-2018 18:19 Burze, powodzie i ulewy

  W najbliższych dniach Polskę skuje mróz

  Shutterstock, TVN Meteo

  Po chłodnym marcu na znacznym obszarze Europy rozgości się ciepła wiosna - twierdzą synoptycy AccuWeather. Nie będzie jednak tylko kolorowo - w niektórych regionach kolejna pora roku przyniesie gwałtowne zjawiska pogodowe albo powodzie. Z czym przyjdzie zmierzyć się Polsce?

  W zapowiadanych przez synoptyków AccuWeather wiosennych warunkach atmosferycznych ukształtuje się kilka groźnych burz. Mają one przejść nad obszarem rozciągającym się od Niemiec przez Polskę po Białoruś i Ukrainę. We Włoszech i na Bałkanach regularne opady mogą zwiększyć ryzyko występowania powodzi.

  Według tych przewidywań sroga pogoda oszczędzi wiosną Europę Zachodnią. Hiszpania i Francja będą tonąć w słońcu, a mieszkańcy i turyści mają tam dużą szansę na wysoką temperaturę.

  Chłodne przedwiośnie

  Najpierw jednak czeka nas - także według amerykańskich przewidywań - zimny marzec, miesiąc łączący ze sobą zimę i wiosnę. Będzie on w Europie chłodniejszy niż zazwyczaj - taką prognozę przedstawili eksperci z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).

  W Polsce temperatura ma być na przedwiośniu przeważnie niższa od średniej dla tej pory roku. Odchylenie od normy wyniesie - według NOAA - około 0,5-2 stopnie Celsjusza. Taka sama tendencja dotyczy przeważającego obszaru Starego Kontynentu. Jedynie na południu - na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech i na Bałkanach - wskazania termometrów utrzymają się na średnim poziomie lub przekroczą je o maksymalnie jeden stopień.

  Gwałtowne zjawiska pogodowe

  Według AccuWeather po zimowych niszczycielskich wichurach, które przeszły przez Niemcy i Polskę, wiosną nie będą one częste. Meteorolodzy przewidują jednak zwiększoną częstotliwość występowania burz z piorunami.

  - Każda burza uderzająca w Niemcy wczesną wiosną może przyczynić się do wystąpienia utrudnień w transporcie, powodować powalanie drzew i gałęzi. Są one bowiem osłabione po wietrznej zimie - tłumaczył meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

  Na początku wiosny burze nie będą występować jednak często. Dopiero w późniejszych tygodniach, kiedy nad Europę Środkową i Wschodnią zacznie napływać ciepłe powietrze, ich liczba może rosnąć.

  - Największe ryzyko trudnych warunków pogodowych wystąpi od drugiej połowy kwietnia do maja - podkreślił główny meteorolog AccuWeather Alan Reppert. A najbardziej narażone będą obszary od Monachium i Berlina w Niemczech do Kijowa na Ukrainie i Mińska na Białorusi.

  Według AccuWeather najgroźniejszymi zjawiskami towarzyszącymi burzom mają być powodzie błyskawiczne oraz bardzo silny wiatr. Najsilniejsze sztormy mogą przynieść również opady gradu czy pojedyncze, odosobnione trąby powietrzne.

  Zwiększone ryzyko występowania powodzi na południu

  Na obszarach położonych od Alp aż po Półwysep Bałkański największą groźbą płynącą ze strony pogody mają być powodzie.

  - Podczas gdy przez większość zimy na Bałkanach brakowało znaczących opadów deszczu i śniegu, późnozimowa zmiana pogody na burzową będzie trwała także wiosną - poinformował Reppert.

  Intensywne opady deszczu oraz burze z piorunami spowodują wyższe niż zwykle średnie sumy opadów od Grecji po Rumunię i Węgry. Jak podało AccuWeather, opady będą się powtarzać w tych samych miejscach, co przyczyni się do zwiększonego ryzyka występowania powodzi.

  Od kwietnia łagodniejsze powietrze utrzyma opady śniegu tylko w najwyżej położonych obszarach. Te większe opady w górach zwiększą też ryzyko powodzi.

  - Długotrwałe powodzie rzeczne są możliwe z powodu regularnych opadów deszczu oraz topniejącego w górach śniegu - stwierdził Roys. Dodał również, że takie warunki pogodowe mogą poważnie zaszkodzić rolnictwu na Bałkanach.

  Wraz z ryzykiem występowania powodzi, wzrośnie groźba powstawania lawin błotnych. Szczególnie narażane na nie mają być tereny położone na dużych wysokościach w Górach Dynarskich oraz Starej Płaninie (głównie Bułgaria).

  Podwyższone prawdopodobieństwo wezbrań w Alpach będzie powiązane z topnieniem śniegu - wraz z napływem cieplejszego powietrza oraz pojawianiem się regularnych opadów deszczu. Taka zmiana w pogodzie spowoduje również zwiększone ryzyko schodzenia lawin.

  Ciepło i sucho od Francji po Półwysep Iberyjski

  Jak podał portal AccuWeather, po jednej z najbardziej wilgotnych zim we Francji, nadejdzie wiosna charakteryzująca się mniejsza liczbą dni deszczowych niż zwykle.

  Na zachód od Półwyspu Iberyjskiego rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia. Będzie stanowić "tarczę" chroniącą znaczną część Europy Zachodniej przed częstymi burzami.

  AccuWeather twierdzi, że najbardziej wilgotnym wiosennym miesiącem w tym regionie będzie marzec. Ma to dotyczyć szczególnie Portugalii i części Hiszpanii. W późniejszych dniach nadejdą susze trwające od ostatnich dni marca do maja.

  Na obszarze od Francji po Belgię, Holandię i Niemcy ryzyko występowania burz będzie mniejsze niż zwykle o tej porze roku. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą pojawić się pojedyncze lokalne wichury, które spowodują szkody. Dotyczy to obszaru od Holandii po Danię i północnych Niemiec.

  Tereny od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, zachodnie Niemcy aż po niektóre regiony Włoch obejmie strefa cieplejszego niż zwykle dla tej pory roku powietrza. Gorące okresy mają przeciągać się zwłaszcza od wschodniej Hiszpanii do południowej Francji oraz zachodnich Włoch.

  Niestety taka pogoda niesie ze sobą przykre konsekwencje. - Ciepłe i suche okresy przyniosą w konsekwencji susze na wschodzie Hiszpanii i południu Francji - przewidywał Reppert. Dodał, że ze względu na brak dostatecznej wilgoci może ucierpieć rolnictwo.

  Sucha wiosna czeka także mieszkańców wschodniej Ukrainy, całej Turcji i południowo-zachodniej części Rosji.

  Większa liczba bezdeszczowych dni od Wielkiej Brytanii przez Holandię, Belgię po Skandynawię

  Na terenie od Wysp Brytyjskich, przez Holandię, Belgię i Skandynawię ryzyko występowania burz ma być mniejsze niż zwykle o tej porze roku. Przesuną się one na daleką północ.

  - Przewiduje się wystąpienie jednej lub dwóch "imiennych" burz w marcu i kwietniu - oznajmił Roys. Ich siła, a także innych możliwych mniejszych sztormów, ma być jednak znacząco mniejsza niż tych, które występowały w grudniu i styczniu.

  Wielką Brytanię i Irlandię mogą zaś dotknąć intensywne opady deszczu. Według AccuWetaher nie będą jednak częste. Najmocniejsze opady mają występować w Irlandii Północnej i zachodniej Szkocji. Ich suma może nieznacznie przekroczyć średnią dla wiosny.

  Dla obszarów obejmujących Irlandię, Walię i Anglię przewiduje się długotrwałe okresy dni bezdeszczowych. Wtedy ma wzrastać również temperatura. AccuWeather spodziewa się wskazań termometrów na poziomie do 27 stopni Celsjusza w południowej Anglii, Belgii i Holandii. Tym samym  temperatura może przekroczyć o kilka stopni normalną średnią dla tej pory roku.

  Czy sprawdziły się zimowe zapowiedzi?

  Jesienią AccuWeather opublikowało przewidywania dotyczące miesięcy zimowych dla Europy. Amerykańscy synoptycy zapowiadali łagodne powietrze w naszej części Europy. W Polsce pod koniec grudnia zastanawialiśmy się, czy przypadkiem wiosna nie przyszła za wcześnie. Jednak zgodnie z zapowiedziami pod koniec sezonu miał nastąpić atak mrozu. To właśnie teraz zrobiło się zimno - zwłaszcza jak na warunki panujące w ostatnich miesiącach.

  Polskę w najbliższych dniach czekają mroźne dni:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • KONTROLA
  Jeśli używa się harp-a do prób sterowania pogodą, to dziwne by było gdyby prognozy się nie sprawdzały
  ~bodzio /2018-02-26 12:53
 • xaxa
  Śledziłem prognozy AccuWeather i jak dotąd się sprawdzały. Chyba jedyne dość sensowne prognozy długoterminowe. Dobrze że wreszcie przyjdzie cieplejsza wiosna.
  ~Dada /2018-02-25 16:53
 • Nietrafione prognozy, nie sprawdzają się
  Może jedna na trzy...
  ~Nick /2018-02-23 22:39
 • Sprawdza się
  Specjalnie śledziłem prognozę Amerykanów dla Europy Wschodniej i zauważyłem że się sprawdza więc żadne kłamstwo.
  ~klode /2018-02-23 17:23
 • albo
  wpisano: 26.12.2012

  Rok 2019 będzie rokiem w którym rozpoczniemy dekadę zlodowacenia Półkuli Północnej. A może nawet całej Planety. Właściwie to już od wiosny 2018 roku będzie można odczuć wyraźne zmiany w pogodzie i symptomy nadchodzącej zmiany klimatu.
  ~albo /2018-02-23 17:15
 • Wiarygodne
  ~Bubu akurat amerykanie nie zapowiadali u nas ciężkiej zimy ich prognozy odnosnie zimy w miare sie sprawdziły...to rosjanie od lat twierdzą przed każda zimą że ta będzie zima stulecia
  ~pol /2018-02-23 12:15
 • zima stulecia
  już wywróżyli nam zimę stulecia i każdy widzi jaka ta zima...Niemcy maja dobra pogodę bo trafili w sedno co do Polski
  ~beehoo /2018-02-23 09:33
 • baju baju
  po aferze z ustawą IPN Amerykanie widzą dla Polski już tylko trudne warunki..a nie tak dawno, bo chyba w październiku przepowiadali wiosnę w lutym...zapewne sytuacja pogodowa jest zależna od sytuacji politycznej...te ich prognozy można między bajki włożyc...
  ~ddddwq /2018-02-22 22:07
 • Dajcie z tym spokój, nie zwracajmy uwagi
  Pożyjemy, zobaczymy. Co tu prognozować na wiele tygodni do przodu. I tak się nie sprawdzi.
  ~Nick /2018-02-22 20:37
 • Kłamstwo
  Amerykanie zapowiadali strrrasznie ciężką zimę. I - tak jak i w roku ubiegłym - kompletnie spudłowali, he, he.
  ~Bubu /2018-02-22 19:57
 • Pogoda
  Silne wiatry .. O nie znowu ?
  ~arbuz /2018-02-22 19:07
 • Amerykanie kłamią
  Skąd taka pewność , że u nas ciepła wiosna i trudne warunki pogodowe. Będzie powtórka z ubiegłego roku.
  ~Seba /2018-02-22 18:56
 • nie wierze
  Według amerykanów miała być u nas zmina stulecia .... fake bo była u nich ...dlatego nie wierze w ich przewidywania
  ~falcon /2018-02-22 17:37
 • Zima Cały Rok!
  Będzie zimno cały rok, oni chyba Polskę pomylili z Ameryką! Trzydziestu stopni nie widziałem od 2016 roku ...
  ~Pogodynka /2018-02-22 17:02
 • @kokos
  We wsi internet zainstalowali?
  ~Banan /2018-02-22 15:36
 • Pogoda
  Kolejna bzdura!
  ~Warszawiak /2018-02-22 15:09
 • Co to znaczy?
  Co to znaczy "trudne warunki pogodowe"? Kiedy są łatwe? Rozumiem: ciepło, zimno, mokro sucho, ale "trudno" to "jako"? Jako tako, to po japońsku...
  ~pli /2018-02-22 14:55
 • hmmm
  zime stulecia tez przepowiadali..
  ~nick /2018-02-22 14:52
 • czyli kolejna porazka
  proponuje aby ci amerykanie wzieli sie za normalna robote najlepiej za lopate i do boju bo te ich prognozy to totalne zero sprawdzalnosci dla nas przewiduja rozne rzeczy a one sie dzieja u nich
  ~nerwus /2018-02-22 14:21
 • Wg Amerykanów....
  U was to wszystko wg Amerykanów. Szkoda, że nie wg Marsjan...
  ~kokos /2018-02-22 13:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...