Informacje
 • "Wkrótce mróz ucieknie".
  Do Polski wdziera się ciepłe powietrze

  08-10-2019 08:46 Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce
  Zrobi się ciepło Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  - Będzie bardzo ciepło, widać tę zmianę, która nadchodzi do Polski - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Pod koniec tygodnia temperatura wzrośnie do 20-22 stopni Celsjusza.

  We wtorek rano termometry pokazywały 2-3 stopnie mrozu na południu Polski. Na zamieszczonej poniżej mapie widać, że u naszych zachodnich sąsiadów temperatura była o kilkanaście stopni wyższa. Na zachodzie Niemiec o godzinie 6.30 termometry pokazywały 11 st. C.

  - To ciepło z Niemiec, z zachodu Europy, idzie w nasza stronę. Wkrótce mróz ucieknie, zostanie zepchnięty dalej na wschód - powiedział Wasilewski.

  Skąd to ciepło?

  Jak tłumaczył Wasilewski, u wybrzeży Islandii znajduje się niż, który będzie odgrywał ważną rolę w kształtowaniu europejskiej i polskiej pogody. Od tego ośrodka ciśnienia odchodzi front okluzji, czyli kombinacja frontu ciepłego i chłodnego. Dalej zaś od tego niżu odchodzi front ciepły, za którym płynie ocieplenie, które już jest w Niemczech.

  - Mamy w tym ciepłym wycinku niżu wdzierające się ciepłe powietrze do Europy Zachodniej. U nas na razie z powodu wyżu, który jeszcze jest nad Polską, Ukrainą, Mołdawią i Rumunią, mamy mroźne powietrze. Stąd taki chłód - tłumaczył Wasilewski.

  Nad Europą Środkową i Południowo-Wschodnią znajduje się wirujące chłodne powietrze, które będzie w najbliższych dniach kierować się na północ i północny wschód. - Będzie od nas odchodzić, bo będzie poganiane przez ciepło płynące z południowego zachodu - powiedział prezenter.

  Ciepła niedziela

  Zapowiada się pogodna i ciepła niedziela. Według wstępnej prognozy, na Dolnym Śląsku termometry pokażą 23 stopnie Celsjusza, na Podkarpaciu 20 stopni, a w Małopolsce 21. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie. Tam na termometrach zobaczymy 16 stopni.

  - To jest bardzo duże ocieplenie w porównaniu z tym, co mieliśmy w poniedziałek - podkreślił Wasilewski.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pogoda
  wasze ciepło a wiatr że głowa urwie kto to chce ciepła jest pażdziernik spokój ma byc w pogodzie i chłodno
  ~blue /2019-10-08 12:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...