Informacje
 • Wraca afrykański żar. W niedzielę nawet 37 stopni w cieniu

  28-06-2019 16:11 Prognoza pogody tvnmeteo.pl na pięć dni
  Prognoza pogody na najbliższe dni Foto: PAP/EPA/ANTHONY ANEX/Ventusky.com | Video: TVN24

  Doświadczamy w Polsce przerwy w afrykańskich upałach, ale już wkrótce żar znowu poleje się z nieba. Słupki termometrów najwyżej powędrują w niedzielę. Potem z każdym dniem będzie chłodniej.

  Przez kilka ostatnich dni w Polsce temperatura osiągała niezwykle wysokie wartości. Najgoręcej było w środę, kiedy padł rekord ciepła dla czerwca. W Radzyniu około godziny 15.20 termometry wskazały 38,2 stopnia Celsjusza.

  Fala upałów rozciągnęła się nie tylko nad Polską. Rekord padł też w Niemczech, gdzie temperatura osiągnęła 38,6 st. C. W piątek o pobiciu rekordu wszech czasów doniosła francuska służba meteorologiczna France Meteo. Według jej danych, w jednej z miejscowości na południu Francji słupki termometrów pokazały 45,9 stopnia Celsjusza.

  Ponad 40-stopniowe upały dokuczają też Hiszpanom.

  W sobotę upał dokuczy niektórym

  Po uldze, jaką w całym kraju przyniosły czwartek i piątek, w sobotę temperatura w Polsce będzie zróżnicowana. Synoptycy prognozują od 23 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 32 st. C na Nizinie Szczecińskiej. Prawie wszędzie przez cały dzień chmury nie będą przesłaniały słońca, jedynie na Mazurach i Podlasiu może słabo i przelotnie popadać. Wiatr nie da ochłody, powieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu.

  Szczyt upału w niedzielę

  Niedziela w całym kraju zapowiada się słonecznie i upalnie - temperatura maksymalna sięgnie od 30 st. C na Suwalszczyźnie do 37 st. C na Dolnym Śląsku. Podobnie jak w przypadku soboty wiatr nie przyniesie ochłody - będzie słaby lub umiarkowany, południowo-zachodni.

  Powrót burz

  W poniedziałek możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Na południu i w centrum Polski prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą opady rzędu 10-20 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 60-80 kilometrów na godzinę. Nadal będzie gorąco lub upalnie, na termometrach zobaczymy od 26 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 34 st. C na Podkarpaciu. Z zachodu powieje słaby - poza burzowymi porywami - wiatr.

  Od wtorku chłodniej

  Wtorek przyniesie mieszkańcom północnych regionów przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie. Termometry pokażą od 21 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 27 st. C na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany, zachodni wiatr, którego porywy okresami mogą być silniejsze. W strefie brzegowej mogą osiągać 60-80 km/h.

  W środę będzie jeszcze chłodniej. Temperatura maksymalna sięgnie od 19 st. C na Suwalszczyźnie do 24 st. C na Podkarpaciu. Zachodni wiatr na ogół powieje słabo i umiarkowanie, jednak chwilami może być silniejszy. W strefie brzegowej w porywach może się rozpędzić do 40-60 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...